Jak opanować nasze dokumenty i zachować czysty pulpit?

Jak opanować nasze dokumenty i zachować czysty pulpit?

Jak opanować nasze dokumenty i zachować czysty pulpit?
Grzesiek Powalski
26.03.2009 13:00

Czy macie czasem ten problem, że wasz pulpit jest zaśmiecony przez wiele dokumentów, skrótów i plików, które właśnie ściągnęliście z sieci i macie wrażenie, że każdego z nich w zasadzie używacie lub przyda wam się w najbliższym czasie? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla was. Spróbujemy bowiem poskromić nie tylko wasz pulpit, ale i uporządkować wasze dokumenty, tak by  wszystko można było łatwo odnaleźć.

Czy macie czasem ten problem, że wasz pulpit jest zaśmiecony przez wiele dokumentów, skrótów i plików, które właśnie ściągnęliście z sieci i macie wrażenie, że każdego z nich w zasadzie używacie lub przyda wam się w najbliższym czasie? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla was. Spróbujemy bowiem poskromić nie tylko wasz pulpit, ale i uporządkować wasze dokumenty, tak by  wszystko można było łatwo odnaleźć.

Pewnie istnieje milion sposobów na segregację naszych plików na dysku. Każdy zapewne ma swój indywidualny, który jeśli pomaga wam zaoszczędzić czas na pewno jest dobry. Jeśli jednak chcecie poznać inny, zapraszam do lektury.

Dobrze jest stworzyć w swoich dokumentach strukturę złożoną z sześciu folderów, które powinny być tak skonstruowane, aby dobrze sklasyfikować wszystkie nasze pliki. Dzięki niemu pozbędziemy się bałaganu nie tylko w folderze ?Moje dokumenty?, ale także na pulpicie i oszczędzimy sobie wyszukiwania plików w wielu folderach.

Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do skrótów zapewne spodoba mu się propozycja nazw folderów, jeśli nie, oczywiście można je zmienić. Sześć głównych nazwijmy więc : bak, docs, docs-archive, junkdrawer, multimedia i scripts. Co więc będą one zawierać?

 

1.bak

Folder bak został po prostu skrócony z wyrazu backup. Nie jest to jednak backup wszystkich danych, bo te powinny być trzymane w sieci lub na innych dyskach. Bak ma zaś trzymać takie pliki, jak nasze kontakty gg, adresy mailowe, czy ustawienia przeglądarek przed wprowadzeniem aktualizacji.

2.docs

Docs jest zazwyczaj najważniejszym z folderów, gdyż tutaj właśnie umieszczamy wszystkie dokumenty, nad którymi obecnie pracujemy, zadania i tym podobne rzeczy. Docs zmieniał się będzie na pewno dość często, co należałoby uwzględnić w backupie. Dobrze też stworzyć tutaj subfoldery, które pomagałyby nam to wszystko w jakiś sposób okiełznać. Każdy powinien stworzyć foldery dopasowane do swoich potrzeb, np. praca, rozrywka, szkoła itp. Potem je także można podzielić na subfoldery. Należy jednak pamiętać, aby nie brnąć zbyt głęboko.

 

3.docs-archive

Wszystkie dokumenty, które zamkniemy powinny się znaleźć w archiwum i powinny być trzymane tam tak długo, jak długo mogą się nam przydać. Pliki w archiwum nie będą zmieniać się tak często, więc nie trzeba też tak często korzystać z backupu. Folder ten za to będzie pewnie dobrą bazą do poszukiwania plików.  Również przydałoby się go podzielić na subfolery, podobne do tych używanych w normalnych docs?ach.

4.junkdrawer

Junkdrawer (temp lub tmp) to folder, w którym znajdą się tymczasowe rzeczy lub śmiecie, które niedługo wywalimy. Kiedy testujemy jakiś program, sprawdzamy wideo, czy wykonujemy inną krótkotrwałą akcję, plik powinniśmy zapisać właśnie tutaj. Dokumenty, które chcemy zachować powinniśmy od razu przenosić do naszych dokumentów. Najlepiej wyrobić sobie nawyk automatycznego kasowania tego folderu, co jakiś czas, aby mieć wszystko uporządkowane.

5.multimedia

To tutaj wylądują wszystkie nasze filmy, zdjęcia, czy muzyka. Oczywiście folder ten możemy także podzielić na subfoldery. Wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb. Trzeba się także zastanowić nad backupem tego folderu, gdyż będzie on zapewne zajmował dużą powierzchnię.

6.scripts

Turaj będziemy trzymać zapisane skrypty, a także co ważniejsze skróty. Dzięki temu jest to jeden z najczęściej używanych folderów . Część z was może uznać, że to bezużyteczne wchodzić do kolejnego folderu, jeśli chcemy skorzystać ze skrótu, jednak dzięki temu zachowamy czysty pulpit.

Porada ogólna:

Zapewne korzystacie z domyślnego ustawienia moich dokumentów, które jest niewątpliwie długie i niepraktyczne. Jeśli używacie często linii komend, będziecie wiedzieć czemu praktyczniej jest skrócić nazwę dokumentów. Może więc lepiej zmienić swój folder dokumentów na coś innego jak c:dokiGrzesiek

Zmiana folderu odpowiedzialnego za dokumenty nie jest trudna. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem na Moje dokumenty i wybrać Właściwości, a następnie kliknąć przycisk ?Przenieś?. Wybieramy nową lokację, a kiedy Windows zapyta, czy tam chcemy przenieść wszystkie nasze dokumenty potwierdzamy.

Mam nadzieję, że teraz nie będziecie mieć problemu z szybkim znalezieniem dokumentów. Pamiętajcie jednak, że nazwy są tylko przykładowe i należy je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Źródło: Lifehacker.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)