Jak otwierać nieznane typy plików?

Chińszczyzna (Fot. Flickr/bagaball/Lic. CC by)
Chińszczyzna (Fot. Flickr/bagaball/Lic. CC by)
Przemysław Muszyński

06.10.2010 18:44, aktual.: 15.01.2022 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Sieci można znaleźć setki formatów plików - tekstowych, graficznych, wideo. Jak radzić sobie z tymi, których nie da się otworzyć?

W Sieci można znaleźć setki formatów plików - tekstowych, graficznych, wideo. Jak radzić sobie z tymi, których nie da się otworzyć?

Większość użytkowników regularnie dostaje pliki, których ich komputery nie są w stanie rozpoznać. Przyczyn jest kilka. Zwykle jest to brak odpowiedniego programu.

Czasami po prostu jakiś geniusz po drugiej stronie zapomina, że istnieje coś takiego jak rozszerzenie. Sposobów na obejście tego problemu jest kilka.

Otwórz plik za pomocą Notatnika

Wiele plików daje się otworzyć za pomocą Notatnika. Jeśli nie widać treści to da się przynajmniej sprawdzić opis. W wypadku części bazujących na XML formatów uda się uzyskać relatywnie czytelny kod.

Łatwo znaleźć w nim informację, dla jakiego typu aplikacji plik został stworzony. Czasami pojawia się jednak bezsensowny ciąg znaków, z których nie da się wyłowić pożytecznych podpowiedzi.

Skorzystaj z Universal Viewera

Program ten to darmowe narzędzie, które zostało stworzone z myślą o otwieraniu wielu rodzajów plików. Faktycznie potrafi bardzo dużo, jednak nie obsługuje każdego formatu. Na oko jest jednak w stanie rozgryźć 80-90% plików.

Jeśli Universal Viewer sobie nie poradzi pojawi się żółty pasek z informacją, że plik ma nieznany format. Po kliknięciu można spróbować go otworzyć jak w Notatniku.

Skorzystaj z 7-Zipa

7-Zip to darmowy program do archiwizacji i kompresji oraz dekompresji danych. Wiele współczesnych plików to tak naprawdę kontenery zawierające mnóstwo mniejszych części.

Za pomocą dekompresora da się sprawdzić co mają w środku i znaleźć informacje o tym, czym należy je otworzyć. Tym sposobem można np. rozgryźć nowe pliki tworzone przez pakiet Microsoft Office (np. format .docx Worda).

Użyj usług sieciowych

Jeśli pliku nadal nie da się uruchomić można spróbować otworzyć go za pomocą dostępnych w Sieci serwisów.

Przykładowo: Google Docs otwiera większość rozszerzeń używanych w aplikacjach biurowych, podobnie jak Office Web Apps. Z kolei Photoshop.com świetnie sobie radzi z grafikami.

Dodatkowo warto zajrzeć do serwisu Fileinfo. To rozbudowana baza informacji zawierające opisy nawet egzotycznych formatów plików.

Źródło: How-to Geek

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)