Jak pozbyć się mgły ze zdjęcia

Mgła jest bardzo dobrym czynnikime budującym tajemniczość zdjęcia - zdarza się jednak, że zależy nam bardziej na ostrym i wyraźnym zdjęciu, a nie na szaro-burych plackach i konturach budynków. Jeśli spotkaliście się z taką sytuacją, to mamy dla Was rozwiązanie!

Jak pozbyć się mgły ze zdjęcia
Blomedia poleca

21.10.2008 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mgła jest bardzo dobrym czynnikime budującym tajemniczość zdjęcia - zdarza się jednak, że zależy nam bardziej na ostrym i wyraźnym zdjęciu, a nie na szaro-burych plackach i konturach budynków. Jeśli spotkaliście się z taką sytuacją, to mamy dla Was rozwiązanie!

Oczywiście, nie możemy zagwarantować, że zawsze otrzymacie podobne efekty jak my - to przede wszystkim zależy od zdjęcia i cudów nie ma- nie uda się "wydobyć" z fotografii czegoś, czego na niej nie ma... ale możemy obiecać, że dzięki tej technice jakość i ostrość Waszych zdjęć znacznie się poprawią.

Oczywiście wybrałem jak zwykle zdjęcie z Flick Creative Commons - tym razem trafiliśmy do Moskwy, na tamtejszy Uniwersytet, który tonie w zimowej mgle. Zdjęcie autorstwa Ardenberg idealnie nadaje się do naszych celów

Zaczynamy naszą pracę: kluczem do sukcesu jest magiczny filtr Photoshopa, który nazywa się "Unsharp Mask" (Sharpen -> Unsharp Mask).

Teraz czeka nas zabawa z trzema sukawakami: Amount (30%), Radius (50,0) i Threshold (0). Kluczowe jest, aby trzymać się mniej więcej tych wielkości.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images//2008/10/por1.jpg)

Pierwszy etap za nami - widocznie poprawił się kontrast i ostrość - zniknęła też "mdły" charakter zdjęcia.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images//2008/10/por2.jpg)

Drugi krok to krzywe (Curves), które znajdziemy w menu Image.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images//2008/10/po31.jpg)

Wygląda strasznie, prawda? Nie przejmujcie się - nas interesuje tylko ta linia w środku, która reprezentuje natężenie światła i cienia na naszym zdjęciu. Tutaj już jest wolna amerykanka - musicie sami eksperymentować, znaleźć satysfakcjonujący efekt.

Mi, po chwili zabawy wyszło coś takiego:

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images//2008/10/por4final.jpg)

Oczywiście, tak jak zwykle, polecam jeszcze poprawienie ostrości (Filter-> Sharpen)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.