Jak słońca zasilane energią solarną rozświetlą mroki w Kolorado

Strona głównaJak słońca zasilane energią solarną rozświetlą mroki w Kolorado
08.04.2010 00:51
Jak słońca zasilane energią solarną rozświetlą mroki w Kolorado
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Od 1 lipca tego roku w Denver w stanie Kolorado słońca będą trzy: jedno prawdziwe w dzień i dwa sztuczne w nocy. Te ostatnie będą zaś zasilane energią wytwarzaną przez dziennego "zmiennika".

bESJqkid

Poznajcie tajemnice systemu SUNLIGHT.

Od 1 lipca tego roku w Denver w stanie Kolorado słońca będą trzy: jedno prawdziwe w dzień i dwa sztuczne w nocy. Te ostatnie będą zaś zasilane energią wytwarzaną przez dziennego "zmiennika".

Poznajcie tajemnice systemu SUNLIGHT.

381014402914467562
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/solarnesłońce2.jpg)

Energia prawdziwego słońca będzie wyłapywana przez system paneli słonecznych. Zasilać będzie wysokiej klasy projektory cyfrowe, zamontowane na balkonach naprzeciw ścian, na które rzucane będą obrazy łudząco przypominające prawdziwe słońce. Strumień świetlny wysyłany z projektorów będzie miał wartość 20 000 lumenów - to ma wystarczyć do stworzenia naściennej imitacji naszego słoneczka. By obraz był bardziej wiarygodny, sztuczne słońce będzie zmieniać barwę i położenie na ścianie budynku. Kolor tarczy będzie modyfikowany podobnie do zmian barwy tarczy prawdziwego Słońca, obserwowanych podczas jego codziennej wędrówki po niebie. Wschodzące sztuczne słońca będą czerwone, potem pomarańczowe, aż wreszcie białe. Kiedy znajdą się w najwyższym punkcie swej nocnej wędrówki, jaśnieć będą na żółto. Im bliżej* zachodu*, tym słoneczne tarcze będą bardziej czerwone,  by przed samym zniknięciem ze ścian błysnąć zieloną poświatą (ciekawe, czy motyw zielonego, pożegnalnego promienia zapożyczony został z "Piratów z Karaibów"?...).

bESJqkif

Pomysł tylko w części odpowiadającej zmianom kolorystyki i położenia tarcz sztucznych słońc wydaje się być sztuką dla sztuki. Funkcja oświetleniowa jest jak najbardziej praktyczna, ale trudno orzekać na wyrost, czy rzeczywiście się sprawdzi - gdyby jednak tak się stało, SUNLIGHT miałby szansę na to, by stać się jednym z ciekawszych pomysłów na wykorzystanie energii słonecznej i rozpraszanie nocnych ciemności.

381014402914664170
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/solarnesłońce3.jpg)

Źródło: Green Diary

Udostępnij:
bESJqkip
Komentarze (0)
bESJqkjb