Jak utworzyć punkt przywracania systemu w Windows 7?

Jak utworzyć punkt przywracania systemu w Windows 7?
Paweł Cebula

24.03.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądając Internet trafiamy na różnego rodzaju przydatne aplikacje, które postanawiamy przetestować. Zazwyczaj proces ten nie sprawia większych problemów. Bywa jednak tak, że jedna niewielka aplikacja może sporo namieszać w systemie. Aby ustrzec się ewentualnych problemów warto wykonać punkt przywracania w systemie Windows 7 i Vista.

Przeglądając Internet trafiamy na różnego rodzaju przydatne aplikacje, które postanawiamy przetestować. Zazwyczaj proces ten nie sprawia większych problemów. Bywa jednak tak, że jedna niewielka aplikacja może sporo namieszać w systemie. Aby ustrzec się ewentualnych problemów warto wykonać punkt przywracania w systemie Windows 7 i Vista.

Na łamach tego bloga wielokrotnie przekonywaliśmy o tym, że wykonywanie kopii zapasowej systemu jest czymś całkowicie normalnym, a w sytuacji, gdy pracujemy z użyciem komputera staje się to wręcz koniecznością. System Windows standardowo oferuje możliwość tworzenia punktu przywracania, który może nam oszczędzić sporo problemów w przypadku awarii.

Windows regularnie samoczynnie wykonuje taką operację w momencie instalacji większości nowych aplikacji. My, jako użytkownicy, powinniśmy sami zadbać o to. Kiedy warto samodzielnie stworzyć nowy punkt przywracania? Na pewno w momencie, gdy będziemy instalować lub korzystać z oprogramowania, które może mieć wpływ na sposób funkcjonowania systemu.

Przyjrzymy się, jak w kilku krokach można stworzyć nowy punkt przywracania w systemach Windows 7 i Vista.

Obraz

Zaczniemy od kliknięcia w menu Start - po prawej stronie powinien być widoczny przycisk wykorzystywany do uruchamiania okna "Komputera". Klikamy na "Komputer" PPM, a następnie z listy wskazujemy ostatnią pozycję "Właściwości".

Obraz

W oknie "Systemu i zabezpieczeń" szukamy opcji "Ochrona systemu", która znajduje się po lewej stronie i klikamy na nią. Powinno otworzyć się kolejne okno, które umożliwia dostęp do ustawień właściwości naszego systemu operacyjnego.

W oknie "Właściwości systemu" otwieramy zakładkę "Ochrona systemu". W tym miejscu mamy możliwość ustawienia, dla którego dysku (partycji) automatycznie wykonywany będzie punkt przywracania systemu. Znajdziemy również opcje odpowiedzialne za przywracanie komputera do poprzedniego stanu, a także możliwość stworzenia punktu przywracania.

Obraz

Klikamy przycisk "Utwórz", a następnie podajemy konkretną nazwę (np. powód dla którego wykonujemy tę czynność), która umożliwi nam w przyszłości zidentyfikowanie naszego punktu przywracania. Po uzupełnieniu tej informacji klikamy "Utwórz".

Obraz

Po chwili pojawi się informacja, dotycząca stanu tworzenia punktu przywracania. W zależności od "środowiska" proces ten może zając od kilkudziesięciu sekund do nawet kilkunastu minut - musimy więc uzbroić się w cierpliwość.

Obraz

W momencie, gdy proces zostanie zakończony pojawi się specjalny komunikat informujący nas o powodzeniu wykonywania tego zadania lub, że nastąpiły trudności i punkt przywracania nie został wykonany.

Obraz

W sytuacji, gdy faktycznie pojawią się jakieś problemy z działaniem systemu Windows, możemy w każdej chwili przywrócić go do ostatniej prawidłowej konfiguracji. W tym celu, w oknie właściwości systemu, zamiast klikać w "Stwórz" wybieramy "Przywracanie systemu". Następnie wskazujemy na liście, do którego momentu chcielibyśmy wrócić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)