Jak wygląda największe składowisko drewna na świecie? [wideo]

Mówiąc krótko - wygląda obłędnie! To chyba największe składowisko powalonych pni, jakie można zobaczyć w jednym miejscu. W sumie znajduje się tam milion metrów sześciennych drewna! Jak wygląda tak ogromna ilość materiału i właściwie skąd się wzięła?

Fot. Gizmodo
Fot. Gizmodo
Grzegorz Nowak

14.05.2012 | aktual.: 10.03.2022 14:30

Mówiąc krótko - wygląda obłędnie! To chyba największe składowisko powalonych pni, jakie można zobaczyć w jednym miejscu. W sumie znajduje się tam milion metrów sześciennych drewna! Jak wygląda tak ogromna ilość materiału i właściwie skąd się wzięła?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w 2005 roku miała miejsce jedna z największych katastrof naturalnych w Europie, która zniszczyła ogromne połacie lasów w Szwecji i Danii. Huragan Gudrun, jak został nazwany przez szwedzkich meteorologów, uderzył 8 stycznia 2005 roku i prędkość wiatru dochodziła wtedy do 165 km/h. Katastrofa spowodowała śmierć 22 ludzi w obu krajach, a liczbę powalonych przez wiatr drzew szacuje się na 75 milionów metrów sześciennych.

Na powyższym zdjęciu oraz filmikach zamieszczonych w artykule możecie zobaczyć, jak wyglądało jedno z największych składowisk powalonych pni niedługo po przejściu huraganu. Nieopodal miejscowości Byholma zorganizowano doraźne składowisko, które działa aż do dzisiaj. Zebrano tam "jedynie" milion metrów sześciennych drewna, co jest niewielką częścią w porównaniu z ogromem zniszczeń powstałych w katastrofie. Mimo to robi ogromne wrażenie.

Teraz wyobraźcie sobie tę ilość drewna pomnożoną przez 75. Jedno jest pewne - Szwedom jeszcze długo nie zabraknie drewna do kominków.

Byholma timmerupplag

crane unloading timbertruck Byholma sweden 2005

Byholma - World largest timber storage

Źródło: gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.