Jak wykryć niebezpieczne usługi w systemie Windows?

Nawet najlepszy pakiet zabezpieczający - antywirus i firewall - nie jest w stanie uchronić nas przed wszystkimi zagrożeniami, jakie czyhają na nas w trakcie przeglądania Internetu. Bardzo duża część programów typu malware pracuje uruchomiona w tle obok zwykłych procesów systemu Windows. Jak wykryć które z nich są zagrożeniem dla naszego systemu operacyjnego?

Jak wykryć niebezpieczne usługi w systemie Windows?
Paweł Cebula

Nawet najlepszy pakiet zabezpieczający - antywirus i firewall - nie jest w stanie uchronić nas przed wszystkimi zagrożeniami, jakie czyhają na nas w trakcie przeglądania Internetu. Bardzo duża część programów typu malware pracuje uruchomiona w tle obok zwykłych procesów systemu Windows. Jak wykryć które z nich są zagrożeniem dla naszego systemu operacyjnego?

W trakcie startu systemu operacyjnego Windows uruchamiany jest szereg procesów i usług, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Większość użytkowników nie zwraca nawet na nie uwagi, czemu właściwie nie ma się co dziwić. Właśnie ten fakt wykorzystują twórcy złośliwego oprogramowania, które w ten sposób staje się jeszcze bardziej skuteczne i niebezpieczne dla użytkownika.

Aby odróżnić fałszywe usługi powinniśmy wiedzieć, które z nich są prawidłowe dla normalnej pracy systemu Windows, a które do takich nie należą. Biorąc pod uwagę, że lista usług może być naprawdę długa, ręczne wyszukiwanie i rozpoznanie ich mogłoby zająć naprawdę dużo czasu. Prościej więc zautomatyzować ten proces.

Obraz

Windows Process Security jest darmowym oprogramowaniem, które przeskanuje nasz system skupiając się w szczególności na działających usługach. W bazie aplikacji znajduje się ponad 130 tys. procesów, które program jest w stanie łatwo zidentyfikować określając, czy stanowią one jakieś zagrożenie dla naszego systemu, czy nie.

Po uruchomieniu programu wyświetlona zostanie pełna lista usług wraz z informacją o poziomie zagrożenia. W razie, gdyby Windows Process Security znalazł jakieś niebezpieczne procesy - klikamy "Fix Selected Problems", a program wykona wszystkie niezbędne czynności, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa.

Baza danych z informacjami na temat zagrożeń jest stale wzbogacana o nowe reguły, dlatego warto co jakiś czas skorzystać z opcji "Update Threat Database" dzięki czemu będziemy mieć pewność, że program uwzględnia wszystkie najnowsze zagrożenia z jakimi możemy mieć do czynienia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.