JejPsyche: Coraz więcej młodych infoholików

JejPsyche: Coraz więcej młodych infoholików06.07.2009 11:00
JejPsyche: Coraz więcej młodych infoholików
Gniewomir Świechowski

W Polsce narasta zjawisko infoholizmu. Co to jest? Niekontrolowane przebywania człowieka w cyberprzestrzeni. Szacuje się, że w naszym kraju jest już ok. 20 tys. osób, które wymagają leczenia z tego uzależnienia.

W Polsce narasta zjawisko infoholizmu. Co to jest? Niekontrolowane przebywania człowieka w cyberprzestrzeni. Szacuje się, że w naszym kraju jest już ok. 20 tys. osób, które wymagają leczenia z tego uzależnienia.

O współczesnych zaburzeniach wychowawczych oraz profilaktyce odnoszącej się do szczególnie niebezpiecznych uzależnień - agresywnych gier komputerowych, dopalaczy czy niekontrolowanych zachowań seksualnych w cyberprzestrzeni - dyskutowano w zeszłym tygodniu podczas I Łódzkiej Konferencji Metodycznej Zaburzenia wychowawcze XXI wieku. Dlaczego dzieci uciekają rodzicom? W konferencji wzięli udział m.in. nauczyciele, pedagodzy i policjanci. Zdaniem prof. Mariusza Jędrzejko z Fundacji Pedagogium dzieci uciekają, bo nie mogą rozwiązać swoich problemów w domu, w którym coraz częściej brakuje więzi międzyludzkich. Jest gonitwa za pieniądzem, za metką, za byciem, a rodzice zapominają, że dzieciaki czerpią wzorce od nich. Jego zdaniem nie ma złych dzieci czy nauczycieli, problemem są rodzice i wszystkie programy edukacyjne powinny być skierowane właśnie do nich. Zdaniem prof. Jędrzejko współcześni rodzice tak pędzą, że zastępują siebie urządzeniami multimedialnymi. Mama nazywa się "Toshiba", tata nazywa się "Dell", a siostra "MP3". I to powoduje, że dzieciaki przechodzą w relacje natury cyberprzestrzennej, gubiąc relacje interpersonalne.

Według specjalistów dzieci coraz częściej porozumiewają się ze sobą za pomocą maili, zamiast spotykać się z rówieśnikami. Podobnie jest też w świecie dorosłych. W przypadku infoholizmu dochodzi do sytuacji, gdy przestaje się kontrolować czas. Uzależnienie jest niebezpieczne, ponieważ ma charakter uzależnienia psychicznego. Otwieramy stronę i wiemy, że są następne, pojawiają się kolejne linki, chłoniemy tę informację. Ludzie potrafią po 40-50 godzin siedzieć przed komputerem. I na to nie ma lekarstwa. Nie ma innej metody walki z tym jak wprowadzić samoograniczenia i edukację rodziców.

Więcej o psychologii, zwłaszcza damskiej, znajdziecie na blogu JejPsyche.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)