Joystick, Spektrum i Telekomputer. Stare polskie programy o grach i komputerach [wideo + ankieta]

Pamiętacie stare programy o grach? W czasach, gdy Internet wciąż był dość egzotycznym wynalazkiem to właśnie one – wraz z „Top Secretem” i „Secret Service’em” były oknem na świat, pozwalającym sprawdzić zapowiedzi czy obejrzeć relację z branżowych targów. Jak w XX wieku telewizja pokazywała gry? Czas na sentymentalną podróż w czasie!

Stare programy o grach i komputerach - marna oprawa, bogate treści
Stare programy o grach i komputerach - marna oprawa, bogate treści
Łukasz Michalik

Joystick (1993 – 2000 r.)

Pamiętacie stare programy o grach? W czasach, gdy Internet wciąż był dość egzotycznym wynalazkiem to właśnie one – wraz z „Top Secretem” i „Secret Service’em” były oknem na świat, pozwalającym sprawdzić zapowiedzi czy obejrzeć relację z branżowych targów. Jak w XX wieku telewizja pokazywała gry? Czas na sentymentalną podróż w czasie!

Moim pierwszym wspomnieniem, związanym z telewizyjnym programem o grach jest Joystick. Nie pamiętam, ile miałem wtedy lat. W każdym razie było to przed tym, gdy stałem się posiadaczem pierwszego blaszaka i z dumą stwierdziłem, że czołówka Joysticka to nic innego, jak intro z gry Birds of Prey.

Joystick był teleturniejem – kwintesencją programu były pojedynki pomiędzy graczami, choć „pojedynek” to w tym przypadku za mocne słowo – ponieważ większość gier oferowała tylko tryb dla jednego gracza, konkurenci po prostu grali kolejno w tę samą grę.

Poza grami można było obejrzeć felietony na tematy związane z grami i sprzętem, a prawdziwą perełką były krótkie recenzje gier strategicznych, prezentowane pod koniec programu przez Kazimierza Kaczora.

Joystick - Highway Hunter - 1994

Joystick - Kazimierz Kaczor - Privateer

Telekomputer (1989 – 2000 r.)

Nieco wcześniej, niż Joystick, na antenie Telewizji Polskiej pojawił się Telekomputer. Były to czasy, gdy publiczna telewizja wciąż jeszcze uczyła, zamiast tylko bawić, a Telekomputer dostarczał solidną porcję cotygodniowej wiedzy na tematy związane zarówno ogólnie z branżą informatyczną, jak i dotyczące konkretnych programów.

Telekomputer, mimo archaicznej dla dzisiejszego widza oprawy był – jak na swoje czasy – niezmiernie innowacyjny. Już w 1996 roku program doczekał się własnej strony internetowej, którą pod adresem www.tk.pl założył jeden z prowadzących – Tomasz Pyć.

Telekomputer - cały odcinek

Sonda (1977 – 1989 r.) i Spektrum (1983 – 1997 r.)

Joystick i Telekomputer, choć nadawane od początku lat 90., nie były jednak pionierami. Palma pierwszeństwa należy się programowi Sonda, jednak komputery były tylko jednym z niezliczonych tematów, poruszanych przez legendarnych prowadzących, Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka.

Tematykę komputerów poruszał za to tworzony przez Tomasza Pycia program Spektrum, który miał być początkowo dodatkiem do Sondy, jednak szybko usamodzielnił się, stając się prawdopodobnie najdłużej nadawanym programem komputerowym w historii polskiej telewizji. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1983 roku, a ostatni – po długim czasie nieregularnego nadawania – w roku 1997.

Escape (1996 – 1998 r.)

W 1996 roku pojawił się pierwszy, profesjonalnie przygotowywany, program o grach – nadawany przez kanał Polonia 1 Escape. Za jego stronę merytoryczną odpowiadała część ekipy „Top Secretu” z Emilem „Emilusem” Leszczyńskim na czele, a jako lektor głosu użyczył Tomasz Knapik.

Escape – jak na czas powstania – był po prostu rewelacyjny. Krótkie, celne recenzje, sensownie pokazany gameplay i soczysty język sprawiały, że oglądało się go z przyjemnością.

Escape #79 part 1

Cyberia (1996 – 1997 r.)

Formuła programu, emitowanego przez Canal+ była dość nietypowa – prowadziła go bowiem wirtualna prezenterka – Cleo, wspierana zza kadru przez Jarosława Budnika. Mimo irytujących błędów merytorycznych program bronił się rozsądnym tempem i ciekawymi felietonami, dotyczącymi różnych, związanych z grami zagadnień.

Cyberia (Abe's Oddysee, Śmierć w grach)

Multimedialny Odlot (1997 – 1999 r.)

Niedługo później w Polsacie pojawił się Multimedialny Odlot. O ile Escape wyróżniał się profesjonalizmem, świetnymi recenzjami i lekkością stylu to Multimedialny Odlot był kwintesencją tego, co w tamtym czasie proponował Polsat. I nie chodzi tu osam pomysł na program, bo ten był niezły, co o jego realizację.

Prowadzili go Piotr Rubik (tak, ten od klaskania!) i Monika Bryl, zapowiadając prezentowane gry za pomocą odgrywanych przez siebie i – według twórców – śmiesznych scenek. W programie pojawiały się również wywiady z ludźmi z branży czy relacje z imprez.

Multimedialny Odlot ?14 - part 1

W późniejszych latach nie brakowało programów poświęconych grom. Wystarczy wspomnieć Game One, kanał Hyper, programy takie jak Gramy, Nocny Gracz, zagrywka czy Allegra. W przeciwieństwie do swoich poprzedników z XX wieku były i są – moim zdaniem – mniej wyraziste. A może to ja się zestarzałem i po prostu przestały mnie bawić? Nie wiem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.