Jutro będziemy najdalej od Słońca

Dokładnie za 24 godziny nasza planeta znajdzie się 152,1 milionów kilometrów od Słońca. Będzie to najdalszy możliwy do osiągnięcia przez nią dystans, po zaliczeniu którego zacznie zbliżać się do gwiazdy. Najbliżej niej znajdzie na początku stycznia. Dlaczego tak się dzieje?

Słońce
Słońce
Henryk Tur

Dokładnie za 24 godziny nasza planeta znajdzie się 152,1 milionów kilometrów od Słońca. Będzie to najdalszy możliwy do osiągnięcia przez nią dystans, po zaliczeniu którego zacznie zbliżać się do gwiazdy. Najbliżej niej znajdzie na początku stycznia. Dlaczego tak się dzieje?

Choć w szkołach uczą nas w uproszczeniu, że planety krążą ładnie i równo wokół Słońca, w rzeczywistości już Jan Kepler w XVII wieku udowodnił, że wędrują one po elipsach, parabolach oraz hiperbolach. Nasza Ziemia porusza się po elipsie, a miarę jej spłaszczenia nazywa się "mimośrodem" i oznaczany jest literką "e". W przypadku naszego świata wynosi on e=0.0167. Im bliższy jest zeru, tym bardziej elipsa przypomina idealny okrąg, im bliżej "1", tym bardziej wydłuża się.

Peryhelium i afelium
Peryhelium i afelium

Największe oddalenie planety od gwiazdy nazywamy afelium. A jeśli jest najbliżej, mówimy o peryhelium. W przypadku Ziemi afelium wynosi wspomniane na początku wpisu 152,1 milionów kilometrów, zaś w peryhelium to dystans 147,1 miliona km. Co ważne, kształt orbity ma widoczny wpływ na pory roku. Ponieważ w najbliższej okolicy Słońca Ziemia porusza się nieznacznie szybciej niż w momencie, gdy dzieli ją największa odległość, nie trwają tyle samo czasu. I tak na półkuli północnej wiosna średnio trwa 92 dni i 21 godzin, lato 93 dni i 14 godzin, jesień 89 dni i 18 godzin, a zima 89 dni i 1 godzinę. Na półkuli południowej sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, więc mamy przewagę - wiosna i lato są u nas o ponad 4 dni dłuższe.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.