Pomachajmy asteroidzie 2011 MD - z bardzo bliska

Jeśli lubicie wiedzieć co dzieje się wysoko nad naszymi głowami, z pewnością zainteresuje was ten kawałek skały, który zmierza w stronę naszej planety. Czy tym razem coś nam grozi?

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons
Grzegorz Nowak

Jeśli lubicie wiedzieć co dzieje się wysoko nad naszymi głowami, z pewnością zainteresuje was ten kawałek skały, który zmierza w stronę naszej planety. Czy tym razem coś nam grozi?

Na wstępie muszę was uspokoić - nie czeka nas zagłada ludzkości w stylu katastroficznych filmów z Hollywoodu. Kosmiczna skała jest szeroka na niemal 30 metrów i przelatuje koło Ziemi w odległości ok. 12 tys. km (to mniej więcej 1/32 odległości z Ziemi do Księżyca). To piąty najbliżej przelatujący obiekt tego typu, jaki do tej pory zaobserwowano.

Obraz

Co ciekawe orbita asteroidy przypomina ziemską - oba obiekty krążą wokół Słońca mniej więcej w ten sam sposób. Bliski przelot obok naszej planety daje naukowcom (i wszelkim miłośnikom wpatrywania się w niebo) świetną okazję do obserwowania przybysza. Niestety przelot odbywa się od słonecznej strony, więc obserwować go można jedynie dzięki teleskopom radiowym.

Jutro asteroida oddali się jeszcze bardziej od naszej planety, więc będzie można jej pomachać na pożegnanie i czekać na kolejny przelot. Będzie można się go spodziewać za około 13 lat.

Obraz

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.