Kierowco, nie wyrzucaj plastiku

Czyżby szykowała się rewolucja w recyklingu? Jak deklaruje firma JBI, dzięki fabrykom Plastic2Oil można będzie zmieniać plastik w paliwo.

Fot. na lic. CC; Flickr / by D\
Fot. na lic. CC; Flickr / by D\
Piotr Dopart

Czyżby szykowała się rewolucja w recyklingu? Jak deklaruje firma JBI, dzięki fabrykom Plastic2Oil można będzie zmieniać plastik w paliwo.

Pierwsza placówka Kanadyjczyków już działa w Niagara Falls (Nowy Jork), osiągając dzienny przerób na poziomie 22 ton plastiku. Śmieci są rozbijane na cząstki składowe, a następnie przetwarzane na różne rodzaje paliwa - zwykłą benzynę, diesla, gazy - metan i propan, a także na inne substancje. Część produktów końcowych zasila fabrykę, zaś reszta może być przeznaczona na sprzedaż.

W ciągu godziny można przetworzyć niecałe 820 kilogramów, uzyskując paliwo z 90% zawartości wsadu. Z 2% początkowej wagi można uzyskać resztki nadające się do spalenia w piecu.

JBI buduje obecnie kolejne placówki i zawiera umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Niestety, nie wiadomo czy Kanadyjczycy planują zainteresować się także Polską, a przydałoby się - stworzyłoby to nowe miejsca pracy, jak i ograniczyłoby przestrzeń zajmowaną przez wysypiska. Choć na tanie, recyklingowane paliwo bym nie liczył - prawdopodobnie i tak zostałoby objęte jakimś podatkiem...

Źródło: Gizmodo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.