Klasyczny Walkman był produkowany do 2010 roku!

Z okazji 33. rocznicy premiery pierwszego Walkmana Sony postanowiło przeprowadzić ciekawe badanie. Przy okazji opublikowało zestawienie pokazujące, jak Walkman rozwijał się w ciągu tego długiego okresu czasu.

Pierwszy Walkman - model TPS-L2 (fot. sony.pl)
Pierwszy Walkman - model TPS-L2 (fot. sony.pl)
Marcin Honkisz

10.04.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:00

Z okazji 33. rocznicy premiery pierwszego Walkmana Sony postanowiło przeprowadzić ciekawe badanie. Przy okazji opublikowało zestawienie pokazujące, jak Walkman rozwijał się w ciągu tego długiego okresu czasu.

Nie wiem, dlaczego akurat 33. rocznica jest uczczona badaniem, statystykami i zestawieniami, ale widocznie Sony ma jakiś powód. Być może jest nim wprowadzenie na rynek nowego odtwarzacza z serii Walkman. Dość znacznie różni się on od pierwszych modeli, które pojawiły się już w 1979 roku…

TPS-L2 był pierwszym Walkmanem dostępnym na rynku. Ważył 390 g, nie miał radia, wbudowanych głośników czy funkcji nagrywania. Ot, odtwarzał kasety i tyle. Jednak historia pokazała, że był to strzał w dziesiątkę.

Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Sony pokazało, że dla ponad 80% osób urodzonych pod koniec lat 70. i na początku 80. Walkman był głównym obiektem pożądania. W badaniu wyprzedził takie hity jak klocki Lego czy jeansy z Pewexu.

Jeden przedmiot pożądania dla tak znaczącej większości reprezentatywnej grupy osób oznacza, że odkryliśmy wspólny mianownik dla ludzi w wieku od 25 do 35 lat. Skoro ten kasetowy przenośny odtwarzacz i pierwsze hity muzyczne zabierane ze sobą na wynos były tak ważnym elementem rzeczywistości, to myślę, że śmiało możemy mówić o pokoleniu Walkmana
  • powiedział Piotr Chojnowski, lider Zespołu Badań Rynku Technology TNS OBOP. Nie można się nie zgodzić z tą opinią. Sam pamiętam, ile radości dał mi mój pierwszy przenośny kaseciak.
Najnowszy Walkman - model Z1000 (fot. sony.pl)
Najnowszy Walkman - model Z1000 (fot. sony.pl)

Poniżej przedstawiam krótką historię ewolucji Walkmana. Dla mnie najciekawszy jest fakt, że Sony produkowało odtwarzacze kasetowe do 2010 roku!

  • 1979 - pierwszy model Walkmana Sony TPS-L2
  • 1981 - pojawia się model WM-2, a wraz z nim kolejny sukces - do francuskiego słownika \Petit Larousse\ trafia słowo \Walkman\
  • 1983 - pojawia się model WM-20 - pierwszy Walkman o rozmiarach kasety magnetofonowej
  • 1983 - model Walkman WM-F5 - wodoodporny odtwarzacz kasetowy
  • 1985 - WM-101 Walkman - pierwszy Walkman, który ma baterię wielkości gumy do żucia
  • 1986 - WM-109 Walkman wyposażony w pilot zdalnego sterowania, a słowo Walkman trafia do \Oxford English Dictionary\
  • 1988 - WM-50, czyli pierwszy Walkman z bezprzewodowymi słuchawkami
  • 1989 - 50 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman
  • 1990 - WM-805 Walkman ma bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania
  • 1996 - 100 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman
  • 1998 - WM-EX9 Walkman umożliwiający 100 godzin ciągłego odtwarzania
  • 2010 - zakończenie produkcji odtwarzaczy kasetowych przez Sony
  • 2012 - Walkman z serii Z 1000 – pierwszy multimedialny odtwarzacz(http://gadzetomania.pl/13707,pierwszy-multimedialny-odtwarzacz-philipsa) muzyczny Sony oparty na systemie Android

Źródło: Informacja prasowa Sony

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.