Kolejne muzykalne liczby - nowa moda na YouTube? [wideo]

Po interesującym, binarnym tańcu dłoni, nadeszła pora na... tradycyjne tańce z sortowaniem. Czy tak właśnie wygląda "wiedza ludowa"?

Taniec ludowy na podstawie sortowania Shella
Taniec ludowy na podstawie sortowania Shella
Piotr Dopart

Po interesującym, binarnym tańcu dłoni, nadeszła pora na... tradycyjne tańce z sortowaniem. Czy tak właśnie wygląda "wiedza ludowa"?

Liczby, odgrywane przez członków węgierskiego zespołu folkowego Maros Művészegyüttes, wystąpiły specjalnie dla kanału AlgoRythmics na YouTube. Odtańczyły one cztery popularne algorytmy sortowania.

Pierwszy z nich, to proste i powolne sortowanie bąbelkowe, polegające na zestawianiu dwóch liczb i zamianie ich miejscami, jeśli zaburzają szyk. Ciąg jest posortowany, gdy nie można już dokonać żadnej zamiany.

Bubble-sort with Hungarian ("Csángó") folk dance

Metoda druga, to sortowanie przez wstawianie - jeszcze prostsze, niż pierwsze z wymienionych. Obiekty w tym przypadku "dążą" do miejsc docelowych w kolejności zgodnej z szykiem, na tej samej zasadzie, jak karty w talii sortowanej przez człowieka:

Insert-sort with Romanian folk dance

Sortowanie Shella pozwala z kolei na szybsze niż "wstawianie" porównywanie odległych liczb przez podział ciągu na mniejsze części:

Shell-sort with Hungarian (Székely) folk dance

Ostatni odtańczony układ obrazuje sortowanie przez wybieranie, polegające na zastępowanie kolejnych pozycji ciągu tymi liczbami, które w istocie mają się na nich znaleźć:

Select-sort with Gypsy folk dance

Powyższe nagrania mają jedną wspólną wadę: przyjemniej się je ogląda, niż się myśli o ich zawartości...

Źródło: AlgoRythmics

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.