Komputer DIY pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi

Zbudowany "domowym sumptem" komputer stacjonarny, pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi, sięgając 5 bilionów miejsc po przecinku. Twórcy eksperymentu tłumaczą, że chcieli sięgnąć granic, do których zdolny jest domowy komputer. No i sięgnęli!

Komputer DIY pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi
Paweł Piejko

Zbudowany "domowym sumptem" komputer stacjonarny, pobił rekord dokładności wyliczenia liczby Pi, sięgając 5 bilionów miejsc po przecinku. Twórcy eksperymentu tłumaczą, że chcieli sięgnąć granic, do których zdolny jest domowy komputer. No i sięgnęli!

54-letni inżynier z Japonii, Shigeru Kondo, wydał 18 tys. dolarów, aby zbudować komputer zdolny do tak skomplikowanych i długotrwałych obliczeń matematycznych. Jednocześnie współpracował z amerykańskim studentem informatyki, Alexandrem Yee. Ten drugi napisał program y-cruncher, który wykonał rekordowe działanie - obliczenie wartości liczby Pi z dokładnością do 5 bilionów cyfr po przecinku (1 bilion = 1 000 000 000 000). Całość obliczeń trwała 90 dni, zaś weryfikacja kolejne 64 godziny.

Ponoć Kondo przebywał w pokoju sam, gdy komputer zakończył obliczenia. Podekscytowany pobiegł zawiadomić o tym żonę i matkę, z którymi mieszka, ale te nie wyraziły większych emocji - donosi AFP. Poprzedni rekord w tej niecodziennej "dyscyplinie" należał do francuskiego inżyniera, który początkiem tego roku dokonał (ponoć również na domowym komputerze) kalkulacji liczby pi do 2,7 biliona cyfr po przecinku.

Obraz

Abstrahując od uczuć, które wzbudza sam eksperyment, warto przyjrzeć się specyfikacji maszyny, którą zbudował japoński geek. Komputer działa w oparciu o 2 procesory Intel Xeon X5680 taktowane zegarem 3,33 GHz, dysponujące ogólną liczbą 12 rdzeni. Do tego zastosował 96 GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz. Dysk twardy, który pomieścił taką ilość danych także musiał być słusznej pojemności: 3 x 2 TB SATA II Seagate, zaś dla systemu i obliczeń Japończyk przeznaczył 1 TB SATA II Hitachi oraz 16 x 2 TB SATA II Seagate'a. Całość działa w oparciu o system Windows Server 2008 R2 Enterprise x64.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.