Kosmiczna gorączka złota. Asteroidalna kopalnia wystartuje w tym roku
Startup AstroForge opracowujący mobilną kopalnię zapowiedział, że już w tym roku wyśle ją w kosmos, aby przetestować swoją technologię rafinacji metali na asteroidach. Zdaniem firmy wydobywanie surowców z asteroid może stanowić potencjalnie nieograniczone źródło cennych minerałów przy niższych kosztach i mniejszym śladzie węglowym niż obecne ziemskie metody wydobywcze.
AstroForge, startup zajmujący się opracowaniem sposobu na wydobywanie surowców z asteroid, już w tym roku dwukrotnie wyruszy w kosmos, próbując dokonać tego, co nie udało się wcześniej żadnej innej firmie. Za pośrednictwem sondy kosmicznej, będącej jednocześnie mobilną kopalnią, chce odblokować potencjalnie nieograniczone źródło cennych minerałów znajdujących się w głębokiej przestrzeni kosmicznej.
AstroForge w ostatnich dniach ujawnił więcej szczegółów na temat pierwszej misji, a także ogłosił kolejną, która wystartuje w dalszej części roku. Właśnie ta druga, planowana na jesień, zabierze firmę na docelową asteroidę w celu obserwacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mobilna kopalnia wyleci w poszukiwaniu cennych minerałów
Pierwsza misja wystartuje w kwietniu na pokładzie statku SpaceX Transporter-7. Platforma 6U CubeSat, czyli imitująca asteroidę satelita dostarczona przez firmę OrbAstro, będzie wstępnie załadowana "materiałem podobnym do asteroidy", aby "zademonstrować możliwości w zakresie rafinacji i wydobycia w środowisku zerowej grawitacji".
W drugiej misji firma wyruszy w głęboką przestrzeń kosmiczną, aby zebrać dane na temat powierzchni asteroidy, z której planuje rozpocząć wydobywanie jeszcze w ciągu obecnej dekady. "Musimy znaleźć sposób na zebranie regolitu z asteroidy i przetworzenie go w naszej rafinerii. Wierzymy, że uda nam się to osiągnąć na naszej docelowe asteroidzie" – powiedział Matthew Gialich dyrektor generalny AstroForge w rozmowie z TechCrunch.
Choć nie wspomniał, o jaką konkretnie asteroidę chodzi, wiadomo, że ma się ona znajdować "bliżej Ziemi niż, na przykład, skały w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem". Naukowcy wskazują, że z asteroid można potencjalnie pozyskać wiele cennych materiałów, takich jak: nikiel, żelazo, kobalt, a w niektórych przypadkach również cenniejsze pierwiastki, czyli platynę i złoto.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii