Laser do przenoszenia ciężarów

Strona głównaLaser do przenoszenia ciężarów
12.09.2010 08:00
laser
laser
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Science-fiction stało się rzeczywistością: fizycy z Australian National University ogłosili, że stworzyli urządzenie, dzięki któremu potrafią przenosić przedmioty jedynie za pomocą wiązki światła.

Science-fiction stało się rzeczywistością: fizycy z Australian National University ogłosili, że stworzyli urządzenie, dzięki któremu potrafią przenosić przedmioty jedynie za pomocą wiązki światła.

Wprawdzie na razie udało im się przenieść nie więcej niż maleńki koralik i jedynie na ograniczonej przestrzeni ale to już i tak wielki postęp w porównaniu z tym, co potrafili w tej dziedzinie zrobić dotychczas. A było to naprawdę niewiele, bo dzięki tzw. optycznej pincecie potrafiono do tej pory przenosić jeszcze mniej.

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/20222,lasery-wkraczaja-na-olimpijskie-areny"]Lasery wkraczają na olimpijskie areny[/blo-link-inner]

Australijscy naukowcy do eksperymentu wykorzystują specjalny rodzaj wiązki światła: z pustym rdzeniem. Kiedy strumień światła laserowego padnie na obiekt, który ma być przeniesiony, wokół przedmiotu zaczyna się robić coraz cieplej, przy czym w samym rdzeniu jest chłodniej. Pod wpływem ruchu ciepłego/ziemnego powierza zamknięty w laserze obiekt zaczyna się poruszać . Jeśli dodać do tego drugi laser i regulację jasności wytwarzanych przez nie wiązek, obiekt „pójdzie” dokładnie tam, gdzie wskaże mu drogę strumień laserowego światła.

Jak na razie zdolność do przenoszenia przedmiotów na odległość jest niewielka i ograniczona obszarem laboratorium. Wiadomo jednak, że od czegoś trzeba zacząć, by dojść do umiejętności/zdolności przenoszenia obiektów dużych i jeszcze większych., np. ludzi.

Przenoszenie ludzi... - brzmi już znajomo i kojarzy się albo z teleportacją albo z porwaniem przez UFO. Opisywany tu system działa jedynie w atmosferze; w próżni już nie – dlatego jeśli jakikolwiek Obcy chciałby cokolwiek podkraść na swój statek kosmiczny używając jedynie wiązki światła, musiałby to zrobić tu, na Ziemi.

Uwaga: Zdjęcie nie przedstawia wynalazku.

Źródło: news.Discovery

Udostępnij:
Komentarze (0)