LEDy z dobrym chłodzeniem

Niezwykle długa żywotność LEDów (w porównaniu do czasu życia tradycyjnych żarówek) przestała człowiekowi wystarczać. Dumał tak długo, aż wymyślił sposób na poprawę tego stanu rzeczy – wymyślił mianowicie, że należy użyć pianki grafitowej.

ściana z LEDów
ściana z LEDów
Katarzyna Kieś

Niezwykle długa żywotność LEDów (w porównaniu do czasu życia tradycyjnych żarówek) przestała człowiekowi wystarczać. Dumał tak długo, aż wymyślił sposób na poprawę tego stanu rzeczy – wymyślił mianowicie, że należy użyć pianki grafitowej.

Pianka grafitowa ma dobrą przewodność, jest lekka, łatwo daje się ją obrabiać, a wbudowana w LEDy umożliwia chłodzenie tych energooszczędnych źródeł światła. LEDy nie lubią bowiem za wysokich temperatur wokół siebie i zwyczajnie się psują. Z obliczeń wynika, że już 10-stopniowa redukcja temperatury świetlówki może przynieść podwojenie jej czasu życia.

Kluczem do sukcesu z użyciem pianki jest jej struktura wewnętrzna,. Dzięki niej odprowadzany jest nadmiar ciepła z okolic źródła światła i świetlówka może działać dalej.

Dla posiadaczy oświetlenia LEDowego koncesjonowane modyfikacje mogą oznaczać, że już niedługo pojawi się fala obniżek cen tych produktów, co automatycznie zwiększy ich dostępność.

Metodę wymyśliły tęgie głowy z Department of Energy's Oak Ridge National Laboratory. Zaledwie kilka dni temu podpisane zostało porozumienie między twórcami a firmą LED North America przyznające przedsiębiorstwu koncesję na wynalazek. LED North America z całą pewnością będzie wiedzieć, jak zarobić na tym niezłe pieniądze, ponieważ jest to firma, przed którą rozmaite systemy oświetleniowe nie mają praktycznie tajemnic.

Zanim jednak na rynek trafią pierwsze egzemplarze ulepszonych LEDów, jeszcze trochę czasu minie. Jednak kiedy to się stanie, kto wie, czy unowocześnione LEDy mnie będą przypadkiem reklamowane hasłem w stylu „gorąca promocja na zimne LEDy”?...

Źródło: esciencenews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.