Legendarny Napster sprzedany za 121 milionów dolarów

Napster - najbardziej legendarny serwis, który przez długi czas wyznaczał trendy w kategorii wymiany plików, został kupiony przez sieć sklepów - Best Buy. Kwota za jaką sprzedano Napstera to ok. 121 mln USD.

Legendarny Napster sprzedany za 121 milionów dolarów
Paweł Cebula

Napster - najbardziej legendarny serwis, który przez długi czas wyznaczał trendy w kategorii wymiany plików, został kupiony przez sieć sklepów - Best Buy. Kwota za jaką sprzedano Napstera to ok. 121 mln USD.

Napster chwile świetności miał już dawno za sobą - od czasu, gdy był numerem jeden zmieniło się wiele - rynek, technologie i sposoby wymiany plików, a także pojawiła się bardzo silna konkurencja, która miała ciekawszą ofertę (np. muzykę pozbawioną zabezpieczeń typu DRM).

Napster najaktywniej działał pod koniec lat 90, kiedy to z usługi wymiany plików korzystało nawet kilkadziesiąt milionów osób z wielu krajów świata. Zdecydowanie nie podobało się to organizacjom, które zajmowały się ochroną praw autorskich. Dynamiczny rozwój tego serwisu zakończył się w 2001 r., kiedy to doszło do zamknięcia tego serwisu. Wówczas zaczęły rozwijać się inne metody wymiany plików.

Best Buy kupując Napstera zyskała nie tylko platformę, które pozwala na przesyłanie muzyki, ale także sporą bazę 700 tys. użytkowników, którzy są zarejestrowani w tym serwisie. Best Buy jednak zamierza nieco zmienić pierwotny kształt platformy i wykorzysta ją do sprzedaży swoich produktów.

Źródło: News.comIDG

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.