Lenovo ThinkPad X1 Carbon – elitarny ultrabook? [test]

ThinkPady większości osób kojarzą się z nudnymi laptopami dla biznesu, których projektanci inspirowali się designem kostki brukowej i za cel postawili sobie stworzenie sprzętu topornego i nijakiego. Na szczęście z roku na rok Lenovo konsekwentnie zmienia wizerunek serii chociażby dzięki serii ultrabooków ThinkPad X1 Carbon, które zrywają ze stereotypami i są dowodem na to, że Chińczycy zasłużenie piastują pozycję lidera rynku PC.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Jacek Klimkowicz

19.03.2015 11:05

Świetne wykonanie i wyposażenie, czyli all-inclusive

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to 14-calowy ultrabook, którego każdy chciałby mieć, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić. Przy sprzyjających wiatrach znajdziemy wersję z Core i5 najnowszej generacji, 256 GB dyskiem SSD, 8 GB RAM i panelem Full HD za ok. 6000 zł, ale za naprawdę wypasioną wersję z półmatowym, dotykowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości WQHD i wysokiej jasności (270 nitów), modemem LTE, najszybszym procesorem Core i7 i pojemniejszym SSD (360 GB) trzeba wyłożyć ponad 9500 zł. Sporo, ale… warto tę opcję rozważyć. Elitarność tego komputera polega bowiem nie tylko na ścinającej z nóg cenie czy wyśrubowanej specyfikacji, która zadowoli niemal każdego.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to przede wszystkim niesamowicie poręczny (331 x 226 x 17,7 mm), ważący raptem 1,3 kg wielozadaniowy sprzęt, który jest świetnie wykonany i zapewnia znakomite osiągi. Nic tu nie skrzypi ani się nie ugina (nawet pod mocnym naciskiem), praktycznie na nic nie trzeba czekać. Wykonana z włókna węglowego obudowa, mimo swojej smukłości, jest wzorem solidności, praktyczności i perfekcyjnego spasowania. Do tego sprzęt nie przypomina cegły wypełnionej elektroniką. Owszem, wygląda klasycznie i elegancko, i nawiązuje stylistycznie do legendarnych ThinkPadów, ale jego linię cechuje lekkość i nowoczesność, której brakowało protoplastom.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to do braku wbudowanego czytnika kart pamięci. Na chwilę obecną jest to wciąż jeden z powszechniej wykorzystywanych nośników w aparatach czy smartfonach i warto by było mieć możliwość przenoszenia danych z tego typu urządzeń bez konieczności sięgania po kable. Drobną wadą jest też niepełnowymiarowy port LAN, który zmusza użytkowników sieci przewodowych do korzystania ze znajdującej się w zestawie przejściówki. W pakiecie dostajemy zestaw portów obejmujący 2 USB 3.0, wyjścia mini-DP i HDMI, OneLink Dock oraz czytnik linii papilarnych, modem LTE, podświetlaną klawiaturę i spory akumulator (50 Wh), którego naładowanie do 80% zajmuje raptem godzinę.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Świetne narzędzie do pracy w biurze…

Specyfikacja ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon sprawia, że jest to świetne narzędzie do wszelkich prac biurowych. Tutaj pierwsze skrzypce w przypadku testowanej wersji grają znakomity ekran WQHD oraz fenomenalna klawiatura. Ten pierwszy zapewnia nie tylko duży obszar roboczy, lecz także jakość, dzięki której praca to przyjemność. Panel IPS gwarantuje szerokie kąty widzenia we wszystkich płaszczyznach i bardzo dobre nasycenie kolorów oraz szeroką paletę barw (ponad 80% sRGB). Do tego dochodzą wysoki kontrast statyczny (blisko 1000:1) oraz ostrość uzyskana dzięki wysokiej rozdzielczości, które sprawiają, że praca z tekstem, czy to dokumentacją czy też kodem aplikacji, jest bardzo wygodna.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon - kąty widzenia
Lenovo ThinkPad X1 Carbon - kąty widzenia

Sprawne wprowadzanie danych i nawigowanie jest możliwe dzięki bardzo dobremu osprzętowi. Klawiatura, jeśli pominąć zamienione klawisze funkcyjny (Fn) i Ctrl, to po prostu majstersztyk w tego typu sprzęcie. Producent, mimo smukłej konstrukcji, wypracował zauważalnie dłuższy niż konkurencja skok przycisków, które dają bardzo dobry feedback. Ich płytki są miłe w dotyku i świetnie wyprofilowane. Przyrząd pracuje cicho i jest podświetlany. Nic nie da się zarzucić także płytce dotykowej, która jest czuła, precyzyjna i obsługuje wszystkie przydatne gesty. Umieszczone nad nią przyciski pracują miękko i cicho. TrackPoint również spisuje się znakomicie.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

…i w terenie

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to ultrabook z najwyższej półki – jest bardzo lekki i smukły, dzięki czemu z łatwością mieści się nawet w cienkich aktówkach. I, co bardzo ważne, nie trzeba w teren wraz z nim zabierać ładowarki. W trybie maksymalnego oszczędzania energii zapas tejże zgromadzony w akumulatorze o pojemności 50 Wh wystarcza na niemal… 15 godzin! Oczywiście mowa o minimalnym obciążaniu komputera (praca z dokumentami tekstowymi), ale i tak blisko 890 minut pracy robi wrażenie. Komfortowa praca, z włączonym WiFi i z mocnym podświetleniem, bez zbytniego oszczędzania podzespołów, jest możliwa przez 8 godzin.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Przez praktycznie tyle samo czasu możemy odtwarzać filmy w rozdzielczości HD. Krótko mówiąc, Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest w stanie bez problemu przetrwać na jednym ładowaniu cały dzień dość intensywnej eksploatacji. Jeśli zatem kiedyś zdarzy się Wam zapomnieć ładowarki, to nie ma co panikować – jeśli tylko bateria jest naładowana, to energii prawie na pewno nie zabraknie. Tak długi czas działania, nawet z mocnym podświetleniem (średnio ok. 280 nitów), czyni z X1 znakomite narzędzie do pracy w terenie czy w podróży. Cieszy przy okazji fakt, że półmatowy, dotykowy panel IPS nie zachowuje się na otwartych przestrzeniach niczym lustro.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon - podświetlenie klawiatury
Lenovo ThinkPad X1 Carbon - podświetlenie klawiatury

Znakomite osiągi na wynos

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Świetna jakość wykonania i mobilność to niejedyne zalety ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Maszyna urzeka również swoją szybkością działania. W testowym egzemplarzu znalazł się najnowszy, niskonapięciowy procesor Intel Core i7-5600U (14 nm, 2,6-3,2 GHz, HT, 4 MB L3C) został sparowany z 8 GB pamięci DDR3 RAM i 320 GB dyskiem SSD Intela. Efekt jest po prostu piorunujący – wszystkie aplikacje uruchamiają się w mgnieniu oka i działają nad wyraz płynnie. Ultrabook nie jest oczywiście substytutem profesjonalnej stacji roboczej, ale nie oznacza to, że mając „pod maską” niskonapięciowe podzespoły musimy iść na kompromisy i jesteśmy skazani na edytory tekstu.

HWInfo - Lenovo ThinkPad X1 Carbon
HWInfo - Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Na ultrabooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon możemy bez problemu pracować z grafiką 2D czy nawet renderować sceny. Testowy egzemplarz bez trudu poradził sobie z benchmarkami CineBench R11.5 i R15 uzyskując wyniki 2,83 pts i 258 cb. Może na niektórych nie robią one wielkiego wrażenia, ale przypominam, że znowu nie tak dawno temu takie osiągi oferowały jedynie mocne, mobilne stacje robocze wyposażone w 8-wątkowe procesory Intel Core i7-720QM o TDP 45 W. Tutaj zaś mamy jednostkę o TDP równym 15 W, zamkniętą w superpłaskiej obudowie. Mocy nie brakuje też w przypadku obliczeń. Rozwinięcie liczby Pi do 250 mln miejsc po przecinku zajmuje 2,5 minuty.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Czy to dużo? Zważywszy na to, że uzbrojone w standardowe Core i5 laptopy są zazwyczaj o kolejne pół minuty wolniejsze śmiem twierdzić, że w żadnym razie. W benchmarku Fritz Chess X1 Carbon też nie daje szans opasłym piętnastkom z chipami o ponad 2-krotnie większym zapotrzebowaniu na energię. Transkodowanie wideo? Tu również nie trzeba długo czekać, nawet jeśli nie zdecydujemy się na użycie technologii Quick Sync. W standardowym teście x264 HD Benchmark 4.0 maszyna uzyskała średnio 87,88 FPS w 1. przebiegu i 15,85 FPS w 2., niebezpiecznie zbliżając się osiągami do mobilnych 4-rdzeniowców starszych generacji, co świadczy o niesamowitym wręcz postępie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Nieco gorzej Lenovo ThinkPad X1 Carbon poradził sobie w środowiskach CAD/CAM/CAE. Skomplikowane modele 3D okazały się nieco zbyt wymagające dla zintegrowanego układu graficznego, by zapewnić dobry komfort pracy. Jeśli jednak ograniczymy się do prac z projektami w 2D, to sprawdzi się on znakomicie. Na koniec warto wspomnieć o wydajności pamięci masowej. Zainstalowany dysk SSD Intela sprawdza się znakomicie i sprawia, że instalacja oprogramowania, uruchamianie aplikacji czy wczytywanie złożonych projektów trwa dosłownie chwilę. Szyfrowanie całych woluminów przy pomocy TrueCrypta również odbywa się „w locie”. Po prostu rewelacja.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Kultura pracy na najwyższym poziomie

Cienkie laptopy mają zazwyczaj to do siebie, że albo są głośne, albo gorące, a najczęściej jedno i drugie, a przy tym nie grzeszą osiągami. W przypadku ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest inaczej. Ultrabook przez cały czas jest praktycznie zimny i bardzo cichy lub bezgłośny. Mimo, że starałem się usmażyć podzespoły standardowym, katorżniczym duetem Prime95 + Furmark, nie udało mi się to. W porywach temperatura procesora dochodziła do 74 stopni, ale na obudowie nie udało mi się przekroczyć 37 stopni Celsjusza, przy czym na podpórce na nadgarstki zanotowałem „astronomiczne” 27. Udało mi się jedynie zbić taktowanie poniżej bazowego, do 2 GHz.

Temperatury
Temperatury

Podczas normalnego użytkowania, np. renderowania scen, taktowanie jednak nie spada poniżej bazowego 2,6 GHz, a temperatury mimo to nie przekraczają średnio 65 stopni Celsjusza. Nie możemy zatem mówić o throttlingu, który dotyczyłby typowego użytkownika. Krótko mówiąc, Lenovo przyłożyło się do pracy i informacje na temat niezwykle skutecznego i cichego układu chłodzenia nie są tylko oderwanymi od rzeczywistości marzeniami specjalistów od marketingu, lecz w pełni prawdziwe. Szacun! Dawno nie miałem w rękach laptopa o tak niewielkim przekroju i tak wysokiej wydajności ogólnej, którego nie udało mi się podczas procedury obciążeniowej zagotować.

Smaczki dla biznesu

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Jak przystało na przedstawiciela serii biznesowej, Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest wyposażony w szereg mechanizmów, dzięki którym sprawdzi się w firmach. I tak oto mamy zintegrowany czytnik linii papilarnych oraz platformę TPM, które pozwalają na skuteczną ochronę danych zgromadzonych na komputerze. Nie zabrakło też wsparcia dla technologii Intel vPro, najnowszych, szybkich modułów łączności (modem LTE, dwuzakresowe WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0), podświetlanej klawiatury, systemu mikrofonów macierzowych z redukcją szumów, które idealnie sprawdzają się podczas konferencji czy bezprzewodowego streamingu obrazu i dźwięku (WiDi).

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Do tego dochodzi technologia OneLink Dock – jednym przewodem doprowadzamy do laptopa zasilanie i podłączamy stację dokującą zawierającą 4 dodatkowe porty USB, wyjście HDMI, gigabitową kartę Ethernet, złącze audio i gniazdo ładowania. Krótko mówiąc niemal wszystko, czego trzeba zamknięte w niewielkiej, ważącej 0,4 kg kostce. Do pełni szczęścia brakuje mi jedynie lepszych głośników, bowiem te wbudowane jedynie do zastosowań biznesowych się nadają (tele/wideokonferencje), bowiem do słuchania muzyki chyba wszystko, co macie pod ręką, z kubkami wypełnionymi kawą włącznie, nadaje się zdecydowanie lepiej. Kaleczące uszy wysokie tony każą jak najszybciej wyciszyć X1.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo dzieli i rządzi

Lenovo stało się jakiś czas temu liderem rynku komputerów PC nie przez przypadek. Agresywna polityka cenowa i dobry stosunek jakości do ceny to tylko jedna strona medalu. Druga to takie modele jak Lenovo ThinkPad X1 Carbon, adresowane do wymagających i majętnych użytkowników, dopracowane i spełniające nawet wygórowane oczekiwania. I taki właśnie jest najnowszy X1. Elegancki, ultramobilny, niesamowicie szybki, praktyczny, świetnie wykonany, kompletnie wyposażony i koszmarnie drogi. Ma wszystko, czego większość skomputeryzowanych śmiertelników potrzebuje w cenie, którą mało który Polak jest w stanie zapłacić. 9500 zł za laptop to dla wielu abstrakcja.

Rekomendacja Gadżetomanii dla ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Rekomendacja Gadżetomanii dla ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Albo szczyt marzeń, bo X1 chce się mieć. Cichy, chłodny, idealnie sztywny. Do tego wszędzie się mieści, zapewnia bardzo wysoki komfort pracy, osiągi wystarczające do większości zastosowań i pozwala zapomnieć o ładowarce na naprawdę długi czas. To zdecydowanie jeden z najlepszych ultrabooków dostępnych w sprzedaży (oczywiście abstrahując od ceny…). Dlatego też od nas w pełni zasłużona rekomendacja.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.