LG G Watch R jest dziś po stokroć lepszy od zegarka, który kupiłem kilka miesięcy temu
Smartwatcha LG G Watch R używam od grudnia ubiegłego roku. Dziś ma on niewiele wspólnego z urządzeniem, którym był jeszcze kilka miesięcy temu.
Pierwszy inteligentny czasomierz LG z okrągłym ekranem zadebiutował niemal rok temu podczas wrześniowych targów IFA 2014. Kontrolujący jego podzespoły system Android Wear był wówczas bardzo świeży, więc - co za tym idzie - jego funkcjonalność była jeszcze mocno ograniczona. Zwłaszcza w naszej części świata, gdyż oprogramowanie nie obsługiwało języka polskiego. Piszę o tym wszystkim w czasie przeszłym, bo dziś wygląda to już zupełnie inaczej.
System Android Wear jest regularnie rozwijany i co kilka tygodni pojawia się masa nowych funkcji. Parę miesięcy temu doszła m.in. wygodna w obsłudze lista zainstalowanych aplikacji i kontaktów, możliwość rysowania emotek oraz - co najważniejsze - obsługa języka polskiego przez asystenta Google Now. LG G Watch R już nie tylko odpowiada na pytania ("ok Google, ile lat ma Chuck Norris?), ale i wykonuje komendy głosowe typu "przypomnij mi kupić majonez, gdy będę w sklepie", "nastaw budzik na 9:00" czy "zadzwoń do Jana Kowalskiego". Więcej na ten temat pisałem już zresztą tutaj.
W drugiej połowie sierpnia pojawiła się kolejna aktualizacja oprogramowania, która wnosi interaktywne tarcze zegara (po tapnięciu w wydzielone obszary na tarczy mogą być wyświetlane dodatkowe informacje) oraz świetnego Tłumacza Google, który tłumaczy głosowe konwersacje w czasie rzeczywistym.
Co więcej, LG G Watch R doczekał się aktywacji modułu Wi-Fi, z którego wcześniej mogli już korzystać użytkownicy modelu Watch Urbane. Standardowo zegarek komunikuje się z telefonem za pośrednictwem Bluetootha, ale dzięki wprowadzonemu usprawnieniu po utracie zasięgu można się połączyć bezpośrednio z siecią. Nawet po zerwaniu połączenia ze smartfonem można zatem korzystać z internetowych funkcji zegarka, co dotyczy także wyświetlania powiadomień, gdyż te przechowywane są w chmurze.
W przypadku większych mieszkań czy domów będzie to dla użytkowników prawdziwe zbawienie. Bluetooth lubi zerwać połączenie po przejściu do innego pomieszczenia, ale Wi-Fi niekoniecznie. Nie trzeba już zatem znajdować aię kilka metrów od telefonu, by korzystać ze smartwatcha.
Jak widać, wyższość inteligentnych zegarków nad tymi zwykłymi polega m.in. na tym, że te pierwsze dzięki aktualizacjom oprogramowania z każdym dniem stają się coraz lepsze.