Lornetka dla profesjonalisty. Zobaczysz dużo więcej szczegółów

Profesjonalna lornetka przyda się nie tylko myśliwym. Można z niej skorzystać w innych sytuacjach, jak choćby podczas meczu piłkarskiego, obserwacji ptaków czy nawet gwiazd. Dobra lornetka w odpowiednich rękach potrafi zdziałać cuda.

Dobrą lornetkę cechuje odpowiednie powiększenie i szeroki kąt widzenia
Dobrą lornetkę cechuje odpowiednie powiększenie i szeroki kąt widzenia
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek

Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych zastosowań lornetki oraz modele, które sprawdzą się doskonale w wyznaczonych zadaniach. Niezależnie od tego, czy pragniesz robić oryginalne zdjęcia, czy interesujesz się podglądaniem życia dzikich zwierząt, ten sprzęt powinien cię zadowolić.

Idealny towarzysz pieszych wędrówek

Najważniejsze parametry lornetki to średnica obiektywu i powiększenie, które zwykle widnieją na boku urządzenia pod znakiem graficznym, np. 10 x 25, co oznacza: dziesięciokrotne powiększenie x dwadzieścia pięć milimetrów średnicy obiektywu. Lornetki o niewielkim powiększeniu sprawdzą się w przypadku trekkingowców i osób, które nastawiają się na kontakt z przyrodą i podziwianie niesamowitych widoków. Sprzęt o mocniejszych parametrach zainteresuje głównie myśliwych oraz ornitologów, którzy chcą obserwować zwierzynę z bezpiecznej odległości.

Obraz
© Shutterstock

Obserwuj gwiazdy

Dobrej jakości lornetka może zastąpić nawet teleskop. Najważniejsze jest to, by średnica obiektywu była jak największa. Dzięki temu sprzęt będzie zbierał więcej światła, a co za tym idzie bardziej oddalone obiekty będą lepiej widoczne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by lornetą o średnicy obiektywu 50 mm obejrzeć Księżyc, Wenus czy nawet Jowisza.

Efekty być może nie przebiją profesjonalnego teleskopu, ale lornetka jest o wiele łatwiejsza w obsłudze i zapewnia większą mobilność. Dzięki temu prowadzenie obserwacji z dala od domu nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Wielu bardziej zaawansowanych astronomów korzysta z lornetek, by wyśledzić najbardziej interesujące obiekty niebieskie.

Ogarnij wszystko wzrokiem

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze sprzętu jest pole liniowe i kątowe. To pierwsze wyrażane jest w metrach na tysiąc metrów, co oznacza szerokość pola widzenia określonego obiektu, np. budynku lub ściany z odległości jednego kilometra. Przykładowo 150/1000 m oznacza, że obraz widoczny z kilometrowego oddalenia ma szerokość 150 m.

Obraz
© Shutterstock

Pole kątowe to konkretny kąt widzenia lornetki. Oznacza to, że lornetka o polu kątowym 7 st. ma pole liniowe rzędu około 130/1000 m. Lornetki o szerszym polu widzenia to sprzęt przeznaczony głównie dla osób uczęszczających na rozmaite wydarzenia sportowe czy nawet przedstawienia teatralne. Pozwolą dobrze przyjrzeć się sytuacji na boisku lub scenie, a jednocześnie sprawią, że nie stracisz orientacji.

Dla amatorów ciekawych ujęć

Niektórzy wykorzystują lornetkę nawet do robienia zdjęć. Ostrość fotografii wykonanej smartfonem nie jest powalająca, ale przy odpowiedniej technice pozwala uzyskać ciekawy efekt. Delikatnie rozmazane kontury, nakierowanie na szczegóły i charakterystyczne wyciemnienie brzegów sprawiają, że zdjęcia wyglądają bardzo oryginalnie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.