Mapa wszystkich urządzeń, podłączonych do Internetu

Mapa wszystkich urządzeń, podłączonych do Internetu

Mapa wszystkich urządzeń, podłączonych do Internetu
Łukasz Michalik
02.09.2014 17:30, aktualizacja: 02.09.2014 20:23

John Matherly, twórca wyszukiwarki Shodan, postanowił stworzyć mapę wszystkich urządzeń, podłączonych do Internetu. Sprawdził w tym celu 2 sierpnia wszystkie adresy z puli IPv4. Znacznie dłużej od zbierania danych trwało ich opracowanie i prezentacja w formie graficznej.

Choć można mieć zastrzeżenia co do metodologii, jak i do deklaracji, że jest to mapa wszystkich urządzeń podłączonych do Sieci, to zebrane dane pokazują ciekawy obraz świata.

W pierwszej chwili pomyślałem, że coś jest nie w porządku – przecież od lat media podają kolejne, liczone w setkach milionów, rekordy liczby chińskich internautów. Czyżby nie było to prawdą? Niekoniecznie - przecież ludzie, korzystający z komputerów to tylko część użytkowników Sieci, a biorąc pod uwagę przyjętą metodę, sprawdzona była raczej infrastruktura, niż końcowe urządzenia, jak laptopy czy smartfony.

Mimo tego sądzę, że mapa dobitnie pokazuje, gdzie zaczyna się i kończy rozwinięty świat, oceniany nie tylko przez pryzmat PKB, poziom rezerw walutowych czy wielkość eksportu.

Chodzi raczej o coś innego: o otoczenie wypełnione podłączonymi do Sieci sprzętami codziennego użytku, infrastrukturą i niezliczoną rzeszą różnych urządzeń, które – zestawione razem - tworzą początek Internetu rzeczy i przekładają się na jakość życia zamieszkujących tam ludzi.

Tak sobie to tłumaczę, bo jak inaczej wyjaśnić zadziwiająco słabą reprezentację najludniejszych regionów świata, gdzie – przynajmniej teoretycznie – dostęp do Sieci mają setki milionów, jeśli nie miliardy ludzi. Macie inny pomysł?

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Huffington Post, Wykop i IFL Science.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)