Maseczki ochronne: Jak uszyć? Można do tego użyć starej koszulki

Od czwartku 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust stanie się obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że twarz można zakrywać maseczką, ale dopuszczalne są też chustka czy szalik. Podpowiadamy, jak w łatwy i szybki sposób zrobić maseczkę z niepotrzebnej koszulki.

Od 16 kwietnia zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej staje się obowiązkowe.
Od 16 kwietnia zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej staje się obowiązkowe.
Źródło zdjęć: © EastNews/PIOTR JEDZURA/REPORTER
Karolina Modzelewska

10.04.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:21

Maseczki chroniące twarz można wykonać na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest wykorzystanie starej koszulki, której już nie używamy. Oczywiście taka maseczka nie zastąpi profesjonalnych rozwiązań, ale pozwoli zakryć nos i usta zgodnie z nowymi zaleceniami ministra zdrowia.

Bawełniane maseczki nie chronią przed koronawirusem

Jak ostatnio informowaliśmy, przed koronawirusem skutecznie zabezpieczają tylko te maseczki, które mają oznaczenie FFP2 lub FFP3. Maseczki bawełniane są natomiast mało skuteczne, ale mogą zatrzymać część materiału biologicznego, który wydalają osoby chore w trakcie kichania lub kaszlenia.

Jak zrobić maseczkę ze starej koszulki

Jak wykonać taką maseczkę z koszulki bez konieczności szycia? Jest to bardzo proste. Oto co trzeba zrobić:

  • Odetnij dolną część koszulki o wysokości około 18-20 cm,
  • Z uzyskanego kawałka materiału wytnij mniejszy prostokąt o długości około 16-18 cm oraz wysokości 12-15 cm,
  • Rozetnij powstałe paski, które będą służyły do zawiązywania maseczki na głowie,
  • Wypierz zrobioną maseczkę w wysokiej temperaturze oraz ją wyprasuj.

Jest to jeden z najprostszych sposobów na stworzenie własnej maseczki, która pozwoli zasłonić nos oraz usta. Zalecamy jednak, aby korzystać z profesjonalnych maseczek, które zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.