Masz dość zaparowanych okien? Przedstawiamy skuteczne rozwiązanie
Zaparowane okna, pleśń i nieprzyjemny zapach – to niestety norma w wielu polskich mieszkaniach. Zimą nadmiar wilgoci jest szczególnie dokuczliwy. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Doradzamy, jak go rozwiązać.
Okna zaparowują, woda skrapla się i ścieka, w zakamarkach gromadzi się wilgoć… Widząc takie objawy nie marnujmy czasu, bo skutki zbyt dużej wilgotności w naszych domach i mieszkaniach mogą być opłakane. Rozwiązaniem, które natychmiast poprawi sytuację, jest zastosowanie skutecznego osuszacza powietrza, jak widoczny poniżej, przenośny osuszacz Pro Breeze.
Docenimy go zwłaszcza teraz - zima to przecież czas, gdy problemy z wilgocią stają się szczególnie widoczne i uciążliwe. Osuszacz tego typu filtruje powietrze i pochłania z niego wilgoć. Jedno urządzenie wystarczy, by zapewnić właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu o powierzchni około 20 metrów kwadratowych.
Zebrana przez osuszacz woda jest gromadzona w specjalnym zbiorniku. Urządzenie jest przy tym wyposażone w czujnik zapełnienie – gdy zbiornik wody jest pełny, urządzenie automatycznie wyłącza się, chroniąc nas przed zalaniem.
Jak sprawdzić poziom wilgotności?
Gdy okna nie będą już zaparowane, warto zastanowić się nad źródłem problemu. Skąd woda na szybach? Jednym z powodów jest fakt, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach w branży stolarki okiennej dokonał się ważny, jakościowy przełom. Okna, które niegdyś niemal zawsze miały jakieś drobne szpary, obecnie są bardzo dobrze spasowane.
Jeśli nie ma w nich specjalnych szczelin wentylacyjnych, nasz dom jest zbyt dobrze uszczelniony, by poprzez naturalną wentylację pozbyć się z wnętrza nadmiaru wilgoci, pochodzącej m.in. z gotowania w kuchni, kąpieli czy z nas samych – nawilżamy przecież powietrze m.in. oddychając i pocąc się. Poziom wilgotności sprawdzimy dzięki higrometrom. To niedrogie urządzenia, pokazujące nasycenie powietrza wilgocią. Przykładem takiego sprzętu jest niedrogi i warty polecenia ThermoPro TP50 – elektroniczny miernik wilgoci połączony z termometrem.
Jakie mogą być skutki zaniedbania kwestii nadmiernej wilgoci w domu? Utrzymujący się, nadmierny poziom wilgotności w dłuższej perspektywie oznacza konieczność sprawdzenia szczelności pokrycia dachowego, inwestycji w nawiewniki czy nawet zainstalowania mechanicznej wentylacji.
Tanie pochłaniacze wilgoci
Zanim jednak zdecydujemy się na te drogie i czasochłonne działania, warto skorzystać z tanich, doraźnych rozwiązań, dzięki którym od ręki pozbędziemy się problemu. Gdy skraplająca się para albo higrometr powiadomią nas o nadmiernej wilgotności, warto profilaktycznie zastosować tanie, bezobsługowe pochłaniacze wilgoci, które możemy porozkładać w newralgicznych pomieszczeniach, jak woreczki marki Apalus.
Pochłaniające wilgoć woreczki to rozwiązanie tanie, szybkie i bezobsługowe, a do tego bardzo proste. Jeśli porozkładamy je w różnych miejscach naszego domu, możemy pozbyć się problemu szybko, tanio i bez większego wysiłku.