Minimalna prędkość łącza gwarantowana w umowie? Trwają prace nad zmianą prawa

Twój dostawca Internetu świadczy usługi niskiej jakości? Prędkość łącza jest niższa, niż teoretyczne zapisy w umowie? Nowe prawo telekomunikacyjne wymusi zmiany, których przez lata nie udało się przeforsować niezadowolonym klientom.

Zółwia prędkość Sieci odejdzie do historii (Fot. Flickr/Claudio Cesarano/Lic. CC by-sa)
Zółwia prędkość Sieci odejdzie do historii (Fot. Flickr/Claudio Cesarano/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

Twój dostawca Internetu świadczy usługi niskiej jakości? Prędkość łącza jest niższa, niż teoretyczne zapisy w umowie? Nowe prawo telekomunikacyjne wymusi zmiany, których przez lata nie udało się przeforsować niezadowolonym klientom.

Zmiany w prawie zostały zainicjowane przez Komisję Europejską. Nowe, proponowane przez instytucję unijną przepisy oznaczają zastosowanie Dyrektywy 2002/22/WE - niemal dziesięcioletniego zbioru zaleceń dotyczących rynku telekomunikacyjnego.

Neelie Kroes - komisarz europejski ds. agendy cyfrowej nie poprzestaje na deklaracjach zmian. Unijne przepisy, o których pisaliśmy w marcu i kwietniu, są już wdrażane w Polsce. Rozpoczęły się konsultacje, dotyczące nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Co to oznacza dla polskich użytkowników Sieci?

Prawo telekomunikacyjne zostanie uzupełnione o wymogi Komisji Europejskiej. Nowe przepisy mają m.in. zmienić praktykę, w której wysoka, teoretyczna prędkość łącz internetowych jest tylko martwym zapisem w umowie.

Umowy dotyczące usług telekomunikacyjnych mają ponadto zawierać jasne informacje, dotyczące opłat, ponoszonych przez klientów w momencie rozwiązania umowy.

Doprecyzowaniu mają również ulec zapisy, dotyczące zwrotu dzierżawionych lub użyczonych przez operatora urządzeń oraz – co chyba najistotniejsze – w umowach pojawi się zapis określający prędkość minimalną łącza.

Gwarantowana, minimalna prędkość transferu nie będzie mogła być niższa niż 90 proc. wartości podawanej w ofertach i materiałach reklamowych.

Jest to bardzo istotna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi umowami, gdy operatorzy poprzedzali oferowaną prędkość istotnym słowem „do” – prędkość połączenia z Siecią mogła być wówczas dowolnie niska, ale nie łamało to zapisów umowy.

Nowe umowy mają również określać możliwe sposoby dokonywania płatności, precyzować warunki skorzystania z promocji oraz opisywać prawa klienta w sytuacji, gdy operator nie zapewni gwarantowanej minimalnej prędkości łącza.

Jest to bardzo istotna zmiana, pozwalająca klientom – w końcu – na skuteczne dochodzenie swoich praw w sytuacji, gdy prędkość połączenia z Siecią odbiega od oferty, przedstawionej przez operatora przed podpisaniem umowy.

Zmiany przepisów to z pewnością krok w dobrym kierunku. Niekorzystne z punktu widzenia klientów zapisy, obecne w dotychczasowych umowach wystawiają polskim dostawcom Sieci fatalne świadectwo .

Jak się okazuje mimo niezmiennie prokonsumenckich komunikatów prasowych, przepełnionych troską o klientów reklam i korporacyjnej nowomowy pełnej frazesów o etycznym biznesie  do elementarnej przyzwoitości może zmusić ich dopiero zmiana prawa.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.