Mój Prąd 3.0 - dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej na nowych zasadach
NFOŚiGW ogłosił, że już 1 lipca 2021 roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd 3.0. Zasady będą jednak nieco inne niż wcześniej.
Wszystko wskazuje na to, że podstawowe założenia nowej edycji programu Mój Prąd będą zbliżone do tych, które znamy z poprzednich lat. Wiadomo jednak, że w tym roku na dofinansowanie będzie można liczyć również na inne inwestycje, a nie jak w latach ubiegłych - wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne.
Nie tylko fotowoltaika
Tym razem dofinansowanie nie będzie dotyczyć wyłącznie instalacji fotowoltaicznych. Według informacji płynących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym roku będziemy mogli liczyć także na dotację do ładowarek samochodowych, systemów smart home, które pomogą zoptymalizować zużycie energii, magazynów energii oraz magazynów ciepła.
Donata Bieniecka-Popardowska, kierownik Wydziału Pormocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW informowała, że w 2021 roku premiowany będzie zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z urządzeniami, które umożliwią zwiększenie autokonsumpcji prądu. Mowa tu choćby o pompach ciepła.
Jaka kwota będzie przyznawana w programie Mój Prąd 2021?
Największą niewiadomą wciąż pozostaje kwota dotacji. Nie podano jeszcze informacji na temat tego, czy ulegnie ona zmianie, czy nadal wynosić będzie 50% kwoty inwestycji, ale nie więcej niż 5000 złotych. Możliwe, że przy wybranych inwestycjach będzie ona nawet wyższa. Miałoby to zachęcać Polaków do zwiększania autokonsumpcji, gdyż nadmiar energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne zaburza pracę sieci energetycznej.
Mój Prąd 2021 - warunki
Aby uzyskać dotację z programu Mój Prąd musisz przede wszystkim posiadać status osoby fizycznej oraz kompleksową umowę z dystrybutorem energii. Poza tym dofinansowanie przysługuje na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Składane wnioski mogą dotyczyć inwestycji zrealizowanych między 01.02.2020 roku a 31.12.2023 roku.
Ponadto instalacja musi być wykonana przez ekipę z właściwymi uprawnieniami, a wniosek o przyznanie dotacji można składać dopiero po wykonaniu instalacji i przyłączeniu jej do sieci.