Fotowoltaika – problemy z przyłączeniem instalacji do sieci

Fotowoltaika nie współgra najlepiej z wiejskimi sieciami energetycznymi. Rolnicy skarżą się na problemy z przyłączaniem do nich nowo powstałych instalacji. Uniemożliwia im to przeciążony system dystrybucji.

Fotowoltaika na dachu
Fotowoltaika na dachu
Źródło zdjęć: © pixabay.com

Fotowoltaika cieszy się w Holandii dużą popularnością. Niestety jest ona nawet większa, niż możliwości tamtejszego systemu dystrybucji energii. Na terenie Niderlandów pojawiają się problemy z przyłączeniem instalacji do sieci. Winę za to ponosi jej nadmierne obciążenie.

LTO Noord alarmuje

Jak donosi PV-Magazine, stowarzyszenie rolników i ogrodników LTO Noord stara się nagłośnić problem, który dotyka mieszkańców holenderskich wsi. Ze względu na małą przepustowość i nadmierne obciążenie systemu dystrybucyjnego, nie mogą oni przyłączać do sieci zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. Straty są ogromne.

Kiedy instalacja zostanie przyłączona?

Hodowca bydła z Fryzji zdecydował się na zakup instalacji fotowoltaicznej składającej się z 800 modułów. Niestety o tym, że nie będzie mógł jej uruchomić dowiedział się dopiero po zakończeniu inwestycji. Według informacji udzielonych przez LTO Noord, instalacja będzie mogła zostać uruchomiona dopiero w 2024 roku.

Rolnik co miesiąc ponosi wysokie koszty związane ze spłacaniem kredytu i utrzymaniem instalacji w odpowiednim stanie, a nic na tym nie zyskuje. I nie jest to pojedynczy przypadek.

Szacuje się, że w 2050 roku w Holandii będą funkcjonowały elektrownie słoneczne o łącznej mocy od 38 do nawet 125 GW. Jeśli jednak już teraz pojawiają się problemy z przyłączaniem instalacji do sieci na terenach wiejskich, to znak, że pora interweniować.

Zapowiedziano walkę o modernizację sieci oraz o wypłatę odszkodowań rolnikom, którym uniemożliwiono produkcję energii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.