Betonowe baterie. Mogą zamienić budynki w olbrzymie magazyny energii

Jednym z obszarów, w którym energia odnawialna ma wielki potencjał, jest zmiana przeznaczenia całych przestrzeni miejskich. W tym celu naukowcy pracują nad bateriami na bazie cementu, które pozwolą przekształcić budynki w wielkie magazyny energii.

Betonowe baterie. Mogą zamienić budynki w olbrzymie magazyny energii
Źródło zdjęć: © fot. pexels
Klaudia Stawska-Magdziak

21.05.2021 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy prowadzący badania na Chalmers University of Technology (CUT) przedstawili nową baterię na bazie cementu, która ma potencjał przekształcić całe konstrukcje w wielkie magazyny energii. Nie jest to pierwszy taki projekt tego zespołu - już wcześniej szukali oni sposoby na ograniczenie śladu węglowego poprzez magazynowanie energii w betonie.

Teraz zespół opracował mieszankę na bazie cementu z dodatkiem niewielkich ilości krótkich włókien węglowych w celu zwiększenia przewodności i wytrzymałości materiału. Naukowcy zastosowali również siatkę z włókna węglowego pokrytą metalem, wykorzystując żelazo jako anodę i nikiel jako katodę baterii.

  • Wyniki wcześniejszych badań nad technologią akumulatorów betonowych wykazały bardzo niską wydajność, więc zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebowaliśmy nowych pomysłów. Ten, nad którym pracujemy obecnie, nie był nigdy wcześniej testowany, ale wyniki w skali laboratoryjnej są naprawdę obiecujące - powiedziała Emma Zhang, autorka badania w oświadczeniu prasowym.

Zdaniem naukowców testy wykazały, że nowe betonowe baterie mają 10-krotnie większą gęstość niż poprzednio testowane rozwiązania. Nadal ta wydajność jest znacznie niższa niż w przypadku konwencjonalnych baterii dostępnych w sklepach. Zespół uważa, że jeśli całe budynki zostaną zbudowane z nowego materiału, to efekty mogą być o wiele lepsze.

  • Problem, który musimy rozwiązać w pierwszej kolejności to żywotność baterii. Betonowe budynki są budowane na 50 lub 100 lat. Musimy wymyślić, co zrobić, by nasze akumulatory działały podobnie długo - zauważa Zhang.

Naukowcy uważają, że betonowe baterie mogłyby zostać wykorzystane do budowania miast przyszłości. Zespół wyjaśnił, że technologia ta może pewnego dnia zostać wykorzystana, aby umożliwić budowę wielopiętrowych budynków, które zasadniczo będą stanowić ogromne magazyny energii.

  • Jesteśmy przekonani, że ta koncepcja może mieć ogromny wpływ na to, jak materiały budowlane rozszerzą swoją funkcjonalność, mogąc stać się niewidocznym magazynem energii - zauważył Luping Tang, inny członek zespołu CUT.

Połączenie tej technologii z innymi rozwiązaniami - takimi jak panele słoneczne AuREUS, które mogą potencjalnie zamienić okna w stałe generatory energii - ma potencjał, aby przekształcić całe miasta w potężne źródła energii odnawialnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.