Multimedialne playery: jak wybrać sieciowy odtwarzacz do telewizora?
Wpis gościnny z Multi-blog.pl. Epoka sprzętów audio/video, nie mających połączenia z internetem, skończyła się gdzieś w 2010 roku. Jeśli kupujesz w tym roku telewizor, odtwarzacz Blu-ray czy konsolę do gry masz dużą szansę na sprzęt, za pomocą którego można korzystać z internetowych serwisów z muzyką, filmami, zdjęciami czy grami.
Wpis gościnny z Multi-blog.pl. Epoka sprzętów audio/video, nie mających połączenia z internetem, skończyła się gdzieś w 2010 roku. Jeśli kupujesz w tym roku telewizor, odtwarzacz Blu-ray czy konsolę do gry masz dużą szansę na sprzęt, za pomocą którego można korzystać z internetowych serwisów z muzyką, filmami, zdjęciami czy grami.
Co jednak zrobić, jeśli kupiłes te sprzęty wcześniej i nie mają one takich funkcji?
Aby uzupełnić ten brak, zostały wymyślone multimedialne odtwarzacze, zwane po angielsku streaming media player. Kosztują 300-500 złotych, a ich wybór jest dziś ogromny. To jednocześnie dobra i zła wiadomość: zła, ponieważ orientacja w tym gąszczu playerów i ich funkcji jest coraz trudniejsza. Jak wybrać odpowiedni dla siebie? Na początek warto zadać sobie kilka pytań.
Z jakich serwisów chcesz korzystać?
To podstawowe pytanie. Czy player będzie ci służył do oglądania video (VoD)? Czy raczej do słuchania muzyki z serwisów typu Pandora? A może zdjęć z Picasy lub Flickra? Korzystania z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter? Czy raczej gier online? Od odpowiedzi zależy właściwy wybór.
Większość playerów posiada wbudowany dostęp do Pandory, TouTube, Facebooka etc. ale już dostęp do video na żądanie (VoD) zależy od producenta sprzętu. Duży wybór filmów oferuje Sony Enterteiment Network, może więc warto zastanowić się nad odtwarzaczem Sony SMP-N200? Niezły wybór video z iTunes ma też Apple, a jego player Apple TV jest co prawda w Polsce sporo droższy, niż w USA, ale cena 480 zł nie jest tak znowu szokująca. Swoją platformę Smart TV rozbudowuje też LG. Odtwarzacz tej firmy, LG Smart TV Upgrader, Kosztuje 650 zł, ale łączy się z siecią za pomocą wi-fi i może niedługo stanieje.
Czy twój telewizor ma wejście HDMI?
Jeśli kupiłeś go w ciągu ostatnich 4-5 lat, to na 99% ma, ale starsze modele mają tylko wejścia analogowe. A tych z kolei nie posiada większość multimedialnych playerów. Są jednak wyjątki. Np. Sony SMP-N200 można połączyć z telewizorem przez kabel komponentowy.
Czy potrzebujesz playera, który przekazuje sygnał HD 1080p?
Rozdzielczość 1080p, czyli tzw. Full HD to jakość obrazu, jaką dają odtwarzacze Blu-ray. Tej jakości video w sieci jest bardzo niewiele. Dlatego np. Apple TV wspiera wyłącznie video do rozdzielczości 720p (wyższą też jest w stanie wyświetlić, ale po przekonwertowaniu). Inne odtwarzacze umożliwiają zwykle przekazywanie sygnału 1080p, ale w przypadku video z internetu warto pamiętać, że nie jest to wcale opcja niezbędna, a płaci się za nią sporo.
Co rozumiesz przez pojęcie „intuicyjny”?
Jeśli korzystasz z iPhona lub iPada i polubiłeś aplikacje Apple, jest raczej pewne, że najłatwiejszy w obsłudze będzie dla ciebie Apple TV. Jeśli z kolei jesteś fanem Androida, zastanów się nad playerem wyposażonym w ten system. Jeśli nawigacja po serwisach internetowych za pomocą zwykłego pilota jest dla ciebie uciążliwa, zastanów się nad zakupem odtwarzacza Boxee Box, wyposażonego w pilota z pełną klawiaturą QWERTY (na zdjęciu u góry).