Najdziwniejsze i najbardziej interesujące zakątki Marsa

Lądowanie Curiosity Rover na Czerwonej Planecie mamy za sobą. W trakcie oczekiwania na nowe zdjęcia z pokładu marsjańskiego pojazdu warto zobaczyć, jak niezwykle ukształtowana jest powierzchnia naszego kosmicznego sąsiada.

(fot. NASA)
(fot. NASA)
Marek Maruszczak

Lądowanie Curiosity Rover na Czerwonej Planecie mamy za sobą. W trakcie oczekiwania na nowe zdjęcia z pokładu marsjańskiego pojazdu warto zobaczyć, jak niezwykle ukształtowana jest powierzchnia naszego kosmicznego sąsiada.

Mars, podobnie jak Ziemia, podlega procesom geologicznym i atmosferycznym, które kształtują jego powierzchnię. Aby uczcić misję Curiosity Rover, należące do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla opublikowało serię najciekawszych zdjęć, na których można podziwiać efekty działania wspomnianych procesów.

Zdjęcie zostało wykonane w 2009 roku przez MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), czyli amerykańską sondę naukowo-komunikacyjną. Przedstawia znikające powoli ślady pozostawione przez łazik marsjański w pobliżu krateru Wiktorii.

Zdjęcie zostało wykonane przez sondę MRO i przedstawia łazik planetarny Opportunity na krawędzi krateru Santa Maria.

Wydmy w kraterze Herschela

Fotografia wykonana przez sondę MRO - przedstawia wydmy znajdujące się we wnętrzu marsjańskiego krateru Herschela.

Za wykonanie zdjęcia odpowiada sonda Mars Express należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Fotografia przedstawia czapę zamarzniętej wody spoczywającej w nienazwanym do tej pory kraterze w pobliżu marsjańskiego bieguna północnego.

Odsłonięta warstwa skalna powierzchni Marsa w regionie Argyre. Zdjęcie zostało wykonane przez sondę MRO.

Elysium Mons to marsjański wulkan znajdujący się w rejonie Elysium. Fotografia przedstawia doliny wyżłobione w jego zboczach. Zdjęcie zostało wykonane przez sondę MRO.

Historia dwóch kraterów

Dwa kratery wybite w powierzchni obszaru znanego jako Labirynt nocny (Noctis Labyrinthus). Zdjęcie zostało zrobione przez sondę MRO.

Zachód słońca na Marsie

Marsjański zachód słońca został uwieczniony przez łazik planetarny Spirit, który w momencie wykonywania fotografii znajdował się na skraju krateru Guseva.

Źródło: DviceNASA Marshall

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.