Najdziwniejsze pytania zadane podczas rozmowy o pracę w Google’u [aktualizacja]
Jak zdobyć posadę w Google’u? Choć firma uprościła nieco swoją procedurę rekrutacyjną, potencjalni kandydaci nadal muszą liczyć się z wyzwaniami odbiegającymi nieco od ogólnie przyjętych standardów. O co pyta Google podczas rekrutacji?
24.11.2011 10:00
Jak zdobyć posadę w Google’u? Choć firma uprościła nieco swoją procedurę rekrutacyjną, potencjalni kandydaci nadal muszą liczyć się z wyzwaniami odbiegającymi nieco od ogólnie przyjętych standardów. O co pyta Google podczas rekrutacji?
Zdobycie pracy w Google’u nie jest prostym zadaniem. Jak zauważył Business Insider, firma podczas rekrutacji preferuje absolwentów najbardziej prestiżowych, amerykańskich uniwersytetów wchodzących w skład Ligi Bluszczowej (Brown University, Columbia University, Cornell University, Dartmouth College, Harvard University, Princeton University, University of Pennsylvania, Yale University).
Choć termin ten formalnie określa grupę uczelni biorących udział w rozgrywkach National Collegiate Athletic Association, jest jednocześnie wyznacznikiem prestiżu wiązanego ze studiowaniem w najlepszych, a zarazem najstarszych uczelniach, których mury zdążyły porosnąć bluszczem.
Wbrew obiegowym opiniom Google bierze również pod uwagę formalne wskaźniki dotyczące wykształcenia – nawet jeśli masz już trzydziestkę na karku i zawodowe doświadczenie, o wyniku rekrutacji może zdecydować średnia ocen uzyskanych na poszczególnych etapach wykształcenia.
Poza oczywistą weryfikacją konkretnych umiejętności związanych np. z programowaniem, sprawdzana jest również kreatywność i sposób rozwiązywania problemów. Służyły temu dość nietypowe pytania.
Choć – w związku ze zmianą sposobu pozyskiwania pracowników – nie są już stosowane przez Google’a, warto przekonać się, czym zaskakiwano osoby ubiegające się pracę.
- I****le piłeczek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie? (Rekrutacja na stanowisko Product Manager)- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od rozmiarów autobusu. Rozwiązanie jest proste, gdy znamy wymiary kabiny pasażerskiej i objętość piłeczki golfowej.
- Jaki rachunek wystawiłbyś za umycie wszystkich okien w Seattle? (Product Manager)- To zadanie również nie ma jednoznacznego rozwiązania. Sensowna wydaje się odpowiedź w stylu „po 10 dolarów za sztukę”.
- W kraju, w którym rodzicie chcą mieć tylko chłopców, rodziny starają się o dzieci do czasu narodzin syna. Jeśli urodzi się dziewczynka, chcą mieć kolejne dziecko. Jeśli urodzi się chłopiec, nie powiększają już rodziny. Jak wygląda proporcja pomiędzy chłopcami i dziewczynkami w tym kraju? (Rekrutacja na stanowisko Product Manager)- Wbrew pozorom stosunek synów do córek wynosi 1:1.
- Opracuj** plan ewakuacj****i **dla San Francisco (Product Manager)- Brak jednego rozwiązania. Pytanie sprawdzające kreatywność kandydata, choć chyba warto zacząć od ustalenia, jaki kataklizm Google ma na myśli.
- Dlaczego **pokrywy włazów do kanałów **są okrągłe? (Software Engineer)- Taki kształt gwarantuje, że nie wpadną do środka. W przypadku np. kwadratowych pokryw ich przekątna jest większa od długości boku, stąd po nieuważnym położeniu pokrywa o takim kształcie mogłaby wpaść do kanału.
- Ilu stroicieli fortepianów jest na świecie? (Product Manager)- Pytanie nawiązuje do problemu Fermiego (ilu stroicieli fortepianów jest w Chicago?). Zamiast wymijającej odpowiedzi \jest tylu stroicieli, ilu potrzebuje rynek\ można wskazać sposób, jak to obliczyć. W Wikipedii przedstawiono(http://en.wikipedia.org/wiki/Fermi_problem) dane, dotyczące Chicago:- w mieście żyje około 5 mln ludzi,- gospodarstwo domowe liczy przeciętnie dwie osoby,- regularnie strojony fortepian znajduje się w co dwudziestym mieszkaniu,- fortepiany strojone są przeciętnie raz w roku,- strojenie jednego instrumentu zajmuje stroicielowi - wraz z dojazdem na miejsce - około dwóch godzin,- każdy stroiciel pracuje przez 8 godzin, pięć dni w tygodniu, 50 tygodni w roku.Mając takie dane łatwo obliczyć, że rocznie w Chicago ma miejsce 125 tys. strojeń, jeden stroiciel może nastroić rocznie 1000 fortepianów, a zatem w 5-milionowym mieście pracę ma 125 stroicieli.
- Ile razy dziennie wskazówki zegarka** pokrywają się**? (Product Manager)- W ciągu doby 22 razy, jeśli przyjmiemy, że dzień to połowa doby, wskazówki pokrywają się 11 razy:12:001:052:113:164:225:276:337:388:449:4910:55
- Wyjaśnij znaczenie słów „dead beef”. (Software Engineer)- Dead beef (martwa wołowina) to sposób, w jaki można odczytać zapisaną szesnastkowo liczbę 0xDEADBEEF. Jest ona stosowana przez programistów np. w celu oznaczenia błędu - dzięki temu, jak wygląda, rzuca się w oczy i może być łatwo dostrzeżona podczas debugowania czy przeglądania logów.
- Potrzebujesz sprawdzić, czy twój przyjaciel Bob ma twój właściwy numer telefonu, ale nie możesz zapytać go o to bezpośrednio. Musisz napisać pytanie na kartce, którą Ewa zaniesie do Boba, a następnie przyniesie od niego odpowiedź. Co musisz napisać na kartce, by być pewnym, że Bob udzieli ci odpowiedzi, ale Ewa nie będzie w stanie odczytać twojego numeru? (Software Engineer)- Wystarczy napisać prośbę, by Bob zadzwonił o podanej godzinie - będziemy wówczas wiedzieli, czy numer, który ma, jest poprawny.
- Jesteś kapitanem statku pirackiego i twoja załoga głosuje nad sposobem podziału łupów. Jeśli twoją propozycję poprze mniej niż połowa piratów – umrzesz. Jaki sposób podziału łupów zaproponować, aby zachowując udział w łupach, zapewnić sobie przeżycie? (Engineering Manager)- Podzielić łup pomiędzy 51 proc. załogi.
- Masz 8 piłek tej samej wielkości. 7 z nich waży tyle samo, ale jedna jest cięższa. Jak ją znaleźć, mając do dyspozycji wagę szalkową i możliwość dwukrotnego ważenia? (Product Manager)- Na szalach wagi kładziemy po 3 piłki. Jeśli któraś strona przeważy, będziemy wiedzieć, w której grupie znajduje się cięższa piłka. Wybieramy z niej dwie dowolne i kładziemy na szalach. Jeśli pozostaną w równowadze, będziemy wiedzieć, że cięższa jest trzecia piłka. W przypadku, gdy podczas pierwszego ważenia szale były w równowadze, w kolejnym ważymy dwie piłki.
- Masz dwa jajka i dostęp do 100-piętrowego budynku. Jajka mogą być bardzo delikatne i rozbić się już przy upadku z pierwszego piętra, ale równie dobrze mogą to zrobić dopiero po upadku z setnego. Wyznacz najwyższe piętro, z którego jajka przetrwają upadek, korzystając z minimalnej liczby prób. Ile musisz ich wykonać? (Product Manager)- Wystarczy maksymalnie 14 prób. Zaczynasz od 14 piętra. Jeśli jajko się nie rozbije, próbujesz kolejno zwiększając wysokość dla pierwszego jajka o 13, 12, 11 itd. pięter - za każdym razem różnica wysokości jest mniejsza o 1, czyli rzut pierwszym jajkiem wykonujemy z piętra 14, 27, 39, 50, 60, 69, 77, 84, 90, 95, 99 i 100. Jeśli za którymś razem jajko się rozbije, drugim rzucasz, zaczynając od piętra nad ostatnim \bezpiecznym\ poziomem, zwiększając z każdym rzutem wysokość o 1.W najbardziej niesprzyjających okolicznościach pozwoli to na ograniczenie liczby rzutów do 14.
- Używając trzech zdań, wyjaśnij swojemu 8-letniemu siostrzeńcowi, czym jest baza danych. (Product Manager)- Pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi, sprawdzające kreatywność kandydata.
- Zostałeś zmniejszony do rozmiarów pięciocentówki, a twoja masa została** proporcjonalnie obniżona**. Wrzucono cię do blendera, którego ostrza ruszą za 60 sekund. Co robisz? (Product Manager)- Pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi, sprawdzające kreatywność kandydata.
Gratulcje dla wszystkich, którym udało się rozwiązać zagadki Google'a!
Źródło: Business Insider