Najlepiej zachowany krater odkryty dzięki Google Earth

Wszyscy czytelnicy Gadżetomanii znają zapewne Google Earth. Dzięki tej niesamowitej aplikacji możemy zajrzeć w każde miejsce na świecie, a także odkryć rzeczy, jakich nikt się nie spodziewa. Doskonałym tego przykładem krater nazwany Kamil.

Kamil
Kamil
Henryk Tur

Wszyscy czytelnicy Gadżetomanii znają zapewne Google Earth. Dzięki tej niesamowitej aplikacji możemy zajrzeć w każde miejsce na świecie, a także odkryć rzeczy, jakich nikt się nie spodziewa. Doskonałym tego przykładem krater nazwany Kamil.

Dzięki Google Earth wypatrzono go już w lutym tego roku. Dokładniej rzecz ujmując - jako pierwszy zauważył go Vincenzo de Michele z Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie. Przeglądając Saharę, zainteresował się okrągłym kształtem na obszarze południowo-zachodniego Egiptu. Wkrótce ruszyła tam grupa badaczy, którzy stwierdzili co następuje: krater wybity został przez meteoryt o średnicy ok. 130 cm, mający w momencie uderzenia szybkość ponad 12,5 tys. km/h. Wymiary krateru to 45 m średnicy i niecałe 16 m w najgłębszym miejscu. Co jednak najważniejsze - jest to prawdopodobnie najlepiej zachowany krater na świecie.

Obraz

Choć w chwili obecnej znamy 175 tego typu kraterów, to jednak problem z nimi taki, że albo łatwo ulegają erozji, albo też niszczy je sama natura (od zarastania poczynając, na ruchach sejsmicznych kończąc). Kamil wybity został na kamienistym podłożu, dlatego też tak dobrze się zakonserwował. Jak do tej pory tego typu ślady po impaktach ciał niebieskich widziano na Marsie i Księżycu, gdzie jak wiemy ani atmosfery ani roślinności nie ma. Co się zaś tyczy wieku Kamila - ma on maksymalnie pięć tysiącleci, więc w skali geologicznej tyle, co nic. Tak więc, Panie i Panowie - włączajcie Google Earth i szukajcie, a może znajdziecie...

Rzuć także okiem na nasze zestawienie najlepszych dodatków do Chrome, które przyspieszą korzystanie z zasobów Sieci.

Źródło: www.redorbit.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.