Najlepsze menedżery haseł [TOP 5]

Hasło
Hasło
Przemysław Muszyński

13.10.2010 15:44, aktual.: 15.01.2022 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Sieci, nie wolno korzystać z danego hasła w więcej niż jednym serwisie. Jak wobec tego zapamiętywać dziesiątki kodów?

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Sieci, nie wolno korzystać z danego hasła w więcej niż jednym serwisie. Jak wobec tego zapamiętywać dziesiątki kodów?

Najlepszym wyjściem jest korzystanie z aplikacji do zarządzania hasłami. Przechowuje ona poufne dane w bezpieczny sposób. Osoby trzecie nie mają do nich dostępu, a użytkownicy nie muszą pamiętać niezliczonej liczby kodów.

Jeszcze kilka miesięcy temu znany jako Mozilla Weave. To rozszerzenie przeglądarki Firefox 3.5 oraz wbudowana funkcja Firefoksa 4. Umożliwia synchronizację ustawień osobistych programu, czyli między innymi zapamiętanych w nim haseł.

Te ostatnie są przechowywane w zaszyfrowanej formie na serwerach Mozilli i w takiej postaci są też przesyłane do serwisów WWW. Utrudnia to ich przejęcie stronie trzeciej czy kradzież podczas włamania do komputera.

Dużą zaletą jest fakt, że dzięki dodatkowi można zapisywać hasła w więcej niż jednym komputerze. Warto też zauważyć, że nie jest to jedyne

Darmowy dodatek (za 12 dol. można otrzymać dostęp do kilku dodatkowych funkcji), który przechowuje hasła na zewnętrznym serwerze. Również są one szyfrowane, dzięki czemu ich przechwycenie jest bardzo trudne.

Użytkownik, zamiast pamiętać dziesiątki haseł i loginów, otrzymuje jeden główny do swojego konta LastPass. Dodatek automatycznie zapamiętuje dane logowania na odwiedzanych stronach i je uzupełnia. Zaletą LastPass jest fakt, że ma on wersję dla każdej ważnej przeglądarki.

KeePass oraz KeePassX (wersja programu na MacOS-a i Linuksa) to darmowe narzędzie do przechowywania haseł. W odróżnieniu od poprzedników jest zdecydowanie mniej przyjazne, choć ma zbliżone funkcje i możliwości.

Zaletą jest możliwość zapisania danych na nośniku USB. Przydaje się to, jeśli użytkownik chce skorzystać z komputera, ale nie może pozostawić w nim śladów, np. w chwili, gdy loguje się z kawiarenki lub pożyczonego od kolegi peceta.

Rozwiązanie podobne do LastPass, działa w przeglądarkach Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari i Opera oraz platformach mobilnych Android, iOS, BlackBerry i Symbian. Podobnie jak KeePass może być uruchomiony z USB. Jest jednak od swojego konkurenta prostszy w obsłudze.

Niestety RoboForm ma bardzo istotną wadę, która odstraszy większość internautów - jest płatny, a licencja kosztuje 29.95 dol. za jedno stanowisko. Rozwiązanie to raczej zainteresuje więc firmy.

Innym, często używanym płatnym programem tego typu jest

To program do przechowywania poufnych danych, takich jak hasła, ale też numery kart kredytowych czy numery PIN. Dzięki opcji tworzenia profili aplikacja może być wykorzystywana przez kilku użytkowników tego samego komputera jednocześnie.

Dostęp do profili otrzymuje się po wpisaniu ustalonego wcześniej hasła głównego. Co więcej, PINs nie potrzebuje do działania dodatkowych bibliotek czy rejestru, może być więc swobodnie przenoszony na nośnikach zewnętrznych (np. dyskach USB, dyskietkach).

Dane są chronione za pomocą 448-bitowego algorytmu Blowfish, tak więc ich kradzież jest praktycznie niemożliwa.

Jakie inne menedżery haseł znacie? Z jakich programów korzystacie?

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)