Największa farma wiatrowa na świecie. Łopaty do recyklingu

Wiele osób myśli, że łopaty turbin wiatrowych nie mogą być poddane recyklingowi. To nieprawda. Największa farma wiatrowa świata będzie wyposażona w łopaty, które będzie można w przyszłości przetworzyć.

Siemens Gamesa RecyclableBlades. Łopaty turbin wiatrowych do recyklingu
Siemens Gamesa RecyclableBlades. Łopaty turbin wiatrowych do recyklingu
Źródło zdjęć: © Siemens Gamesa

15.03.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:38

Łopaty turbin wiatrowych mogą być poddawane recyklingowi. Firma Siemens Gamesa, która zajmuje się produkcją turbin wiatrowych, poinformowała o zamówieniu na łopaty RecyclableBlade, które mogą być w przyszłości poddawane recyklingowi. Rozwiązanie trafi na największą farmę wiatrową na świecie.

Jak przytaczają dziennikarze serwisu gramwzielone.pl, wyprodukowane przez Siemens Gamesa łopaty RecyclableBlade, które mają być pierwszymi na świecie łopatami do morskich turbin, które w pełni nadają się do recyklingu, trafią na farmę Sofia. Powstaje ona w odległości 100 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii i będzie składać się na nią 100 turbin, których łączna moc wyniesie 1,4 GW. Łopaty będą miały długość 108 metrów i farma Sofia będzie ich pierwszym komercyjnym wykorzystaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

RWE, które zamówiło łopaty, przetestowało już technologię RecyclableBlade na innej ze swoich farm. Chodzi o projekt Kaskasi zrealizowany na terenie Niemiec. Tam łopaty o długości 81 m trafiły na turbiny SG 8.0-167 DD. Na farmie Sofia zostaną one zainstalowane na 44 turbinach SG 14-222 DD.

- Kiedy rozpoczęliśmy współpracę z RWE przy projekcie Kaskasi, wiedzieliśmy, że podjęliśmy pierwsze poważne kroki w kierunku wprowadzenia decydującej zmiany w sektorze wiatrowym. Możliwość wyprodukowania i zainstalowania 132 RecyclableBlades dla projektu Sofia jest ogromnym osiągnięciem - skomentował Marc Becker, dyrektor generalny działu offshore w Siemens Gamesa, cytowany przez gramwzielone.pl.

Według deklaracji Siemens Gamesa, RecyclableBlade to technologia, która zapewnia możliwość odzyskania wszelkich surowców ze zużytych łopat turbin wiatrowych po zakończeniu ich eksploatacji.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.