Naklejki LiveTag zmienią dowolny przedmiot w urządzenie elektroniczne
Jak sprawić, aby otaczające nas przedmioty stały się częścią Internetu Rzeczy? Zamiast montować w nich moduły komunikacji bezprzewodowej, można wykorzystać inne rozwiązanie: niepozorne naklejki, dzięki którym zwykłe przedmioty nabiorą wyjątkowych właściwości.
17.08.2018 | aktual.: 09.03.2022 09:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Internet Rzeczy, nazywany również Internetem Przedmiotów, to rzeczywistość, w której otaczające nas przedmioty i urządzenia nieustannie – i bez naszego udziału – komunikują się ze sobą. Dzięki przesyłaniu różnych danych stają się jeszcze bardziej użyteczne, ułatwiając nam życie.
Futurystyczna przed laty wizja przyszłości spełnia się na naszych oczach, a otoczenie wypełnia coraz więcej przedmiotów, komunikujących się z innymi. Problem w tym, że zaawansowane funkcje komunikacyjne podnoszą zazwyczaj cenę sprzętu. Nad problemem pochylił się zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
LiveTag – naklejka, która odbija fale radiowe
Efektem prac amerykańskich naukowców jest rozwiązanie o nazwie LiveTag. Są to tanie naklejki - tagi, które można umieścić na dowolnym obiekcie, wzbogacając go o dodatkowe funkcje, do tej pory zarezerwowane dla sprzętów elektronicznych.
Sekretem działania naklejek jest fakt odbijania przez nie fal radiowych, emitowanych np. przez działający w pomieszczeniu router Wi-Fi i odbieranych np. przez smartfon. Gdy użytkownik położy palec na tagu, czasowo zakłóca odbijany od niego sygnał, a wykryte zakłócenie może zostać zinterpretowane jako polecenie wykonania przez urządzenie określonego działania.
Praktycznym przykładem takiego rozwiązania jest m.in. tag, zmieniający dowolny przedmiot w pilota zdalnego sterowania, pozwalającego np. na kontrolowanie muzyki. Możliwości systemu LiveTag są jednak znacznie większe – można np. sprawdzać, jak często ktoś bierze do ręki kubek czy butelkę, albo jakie przedmioty są w sklepie brane do ręki przez klientów.
Przełom w medycynie i sprzęcie AGD
Innym, niebanalnym sposobem wykorzystania tego rozwiązania jest rehabilitacja pacjentów, którzy np. po udarze zostali wypisani ze szpitala do domu. Zastosowanie w ich otoczeniu LiveTagów pozwoliłoby na zdalną kontrolę, jak często i w jaki sposób rekonwalescenci wchodzą w interakcje z otaczającymi ich przedmiotami, o czym wspomina zaangażowany w badania prof. Xinyu Zhang.
Co istotne, obok zaprezentowanego w działaniu wykorzystania sieci Wi-Fi, LiveTag może korzystać również z innych standardów komunikacji radiowej, jak Bluetooth czy sygnał sieci komórkowej. Ograniczeniem, wpływającym na aktualną użyteczność tego rozwiązania jest – na razie – zasięg działania, ograniczony do około metra od nadajnika. Badania nad udoskonaleniem LiveTagów są jednak kontynuowane, więc przesunięcie technologicznych barier jest zapewne jedynie kwestią czasu.