Naklejki LiveTag zmienią dowolny przedmiot w urządzenie elektroniczne

Jak sprawić, aby otaczające nas przedmioty stały się częścią Internetu Rzeczy? Zamiast montować w nich moduły komunikacji bezprzewodowej, można wykorzystać inne rozwiązanie: niepozorne naklejki, dzięki którym zwykłe przedmioty nabiorą wyjątkowych właściwości.

LiveTag - przykład zastosowania
LiveTag - przykład zastosowania
Łukasz Michalik

17.08.2018 | aktual.: 09.03.2022 09:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet Rzeczy, nazywany również Internetem Przedmiotów, to rzeczywistość, w której otaczające nas przedmioty i urządzenia nieustannie – i bez naszego udziału – komunikują się ze sobą. Dzięki przesyłaniu różnych danych stają się jeszcze bardziej użyteczne, ułatwiając nam życie.

Futurystyczna przed laty wizja przyszłości spełnia się na naszych oczach, a otoczenie wypełnia coraz więcej przedmiotów, komunikujących się z innymi. Problem w tym, że zaawansowane funkcje komunikacyjne podnoszą zazwyczaj cenę sprzętu. Nad problemem pochylił się zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

LiveTag – naklejka, która odbija fale radiowe

Efektem prac amerykańskich naukowców jest rozwiązanie o nazwie LiveTag. Są to tanie naklejki - tagi, które można umieścić na dowolnym obiekcie, wzbogacając go o dodatkowe funkcje, do tej pory zarezerwowane dla sprzętów elektronicznych.

LiveTag - budowa
LiveTag - budowa

Sekretem działania naklejek jest fakt odbijania przez nie fal radiowych, emitowanych np. przez działający w pomieszczeniu router Wi-Fi i odbieranych np. przez smartfon. Gdy użytkownik położy palec na tagu, czasowo zakłóca odbijany od niego sygnał, a wykryte zakłócenie może zostać zinterpretowane jako polecenie wykonania przez urządzenie określonego działania.

Praktycznym przykładem takiego rozwiązania jest m.in. tag, zmieniający dowolny przedmiot w pilota zdalnego sterowania, pozwalającego np. na kontrolowanie muzyki. Możliwości systemu LiveTag są jednak znacznie większe – można np. sprawdzać, jak często ktoś bierze do ręki kubek czy butelkę, albo jakie przedmioty są w sklepie brane do ręki przez klientów.

LiveTag
LiveTag

Przełom w medycynie i sprzęcie AGD

Innym, niebanalnym sposobem wykorzystania tego rozwiązania jest rehabilitacja pacjentów, którzy np. po udarze zostali wypisani ze szpitala do domu. Zastosowanie w ich otoczeniu LiveTagów pozwoliłoby na zdalną kontrolę, jak często i w jaki sposób rekonwalescenci wchodzą w interakcje z otaczającymi ich przedmiotami, o czym wspomina zaangażowany w badania prof. Xinyu Zhang.

LIczba, intensywność i częstotliwość ich aktywności mogą być rejestrowane i przesyłane do lekarzy w celu monitorowania rekonwalescencji. Wszystko to może być wykonane w komfortowych warunkach własnego domu, bez potrzeby odwiedzania szpitala w celu przeprowadzenia różnych badań i testów.

Co istotne, obok zaprezentowanego w działaniu wykorzystania sieci Wi-Fi, LiveTag może korzystać również z innych standardów komunikacji radiowej, jak Bluetooth czy sygnał sieci komórkowej. Ograniczeniem, wpływającym na aktualną użyteczność tego rozwiązania jest – na razie – zasięg działania, ograniczony do około metra od nadajnika. Badania nad udoskonaleniem LiveTagów są jednak kontynuowane, więc przesunięcie technologicznych barier jest zapewne jedynie kwestią czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.