Nano-bałwan o grubości 0.01mm

Zima zmierza do nas wielkimi krokami. Już niedługo, na placach zabawach dzieci będą lepić bałwany ze śniegu. Jest jednak pewne, że żadnemu z nich nie uda się stworzyć tak małego, jak ten na zdjęciu. Jest to bowiem najmniejszy bałwan na świecie.

nano-balwan-0.01mm
nano-balwan-0.01mm
Damian

Zima zmierza do nas wielkimi krokami. Już niedługo, na placach zabawach dzieci będą lepić bałwany ze śniegu. Jest jednak pewne, że żadnemu z nich nie uda się stworzyć tak małego, jak ten na zdjęciu. Jest to bowiem najmniejszy bałwan na świecie.

Jak widzicie w tytule, ma on zaledwie o,01mm grubości. Nieco rozczarowujące jest to, że nie został wykonany ze śniegu, ale jeśli chodzi o takie wymiary, to chyba byłoby to niemożliwe. Zamiast zabawnego ludka, widzielibyśmy jeden wielki płatek w jakimś magicznym kształcie.

Ten nano-bałwanek został wykonany z dwóch miniaturowych kawałków cyny, które zazwyczaj są wykorzystywane do kalibracji mikroskopów elektronowych. Połączono je przy pomocy platyny.

Bałwanek został stworzony przez Davida Coxa, specjalistę do spraw nanotechnologii w Quantum Detection Group na Britain National Physical Laboratory. Zrobił to, aby zaprezentować swoją dokładność w pracy z tak małymi elementami. Oczywiście, nie udałoby się to, bez odpowiednich narzędzi, ale efekt i tak jest imponujący.

Wykąpał bałwanka w niebieskim świetle, aby nadać mu odpowiedni kolor. Uśmiechnięta buźka powstała, dzięki skupionemu laserowi jonowemu.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.