Nie daj się okradać! Jak zabezpieczyć sieć Wi‑Fi przed sąsiadami?

Korzystasz z Wi-Fi i Sieć działa ostatnio trochę wolniej? Sprawdź, czy ktoś nie kradnie Twojego łącza! Poza oczywistą stratą, jaką jest wolniejszy Internet, możesz mieć problemy z powodu działań swojego sąsiada.

Router (Fot. Flickr/Nuscreen/Lic. CC by-sa)
Router (Fot. Flickr/Nuscreen/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

Korzystasz z Wi-Fi i Sieć działa ostatnio trochę wolniej? Sprawdź, czy ktoś nie kradnie Twojego łącza! Poza oczywistą stratą, jaką jest wolniejszy Internet, możesz mieć problemy z powodu działań swojego sąsiada.

Sprawdź urządzenia podłączone do routera

Zaloguj się na router – zazwyczaj jest on dostępny pod adresem http://192.168.2.1 lub http://192.168.1.1. Inna metoda to uruchomienie wiersza poleceń i wpisanie komendy ipconfig/all.

Wśród pojawiających się informacji znajdź słowa Brama domyślna – będzie tam podany adres Twojego routera.

Większość routerów udostępnia informacje o sprzęcie działającym w sieci lokalnej. Poszukaj sekcji lub zakładki nazwanej Podłączone urządzenia, Device List lub czegoś podobnego.

Urządzenia w sieci
Urządzenia w sieci

Nie wszystkie podłączone urządzenia mają, niestety, jednoznaczne nazwy. Często jedynym rozwiązaniem jest sprawdzenie, który komputer kryje się za widocznym na wykazie adresem.

W przypadku małych sieci domowych nie powinno to jednak stanowić problemu.

Nie zapomnij, że własne adresy mają również smartfony i one też będą widoczne w wykazie!

Przestań wierzyć WEP

Nawet router kupiony 5 lat temu powinien mieć możliwość wspierania bardziej wiarygodnej metody uwierzytelniania niż WEP. W panelu routera znajdź ustawienia sieci bezprzewodowej (w zależności od typu urządzenia może się to nazywać różnie) i zmień sposób uwierzytelniania na WPA2 lub WPA.

WPA2 jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ale w nielicznych przypadkach może stwarzać problemy z kompatybilnością urządzeń – dlatego przetestuj obie proponowane możliwości. Pamiętaj jednak, że zabezpieczenia WPA też są dość łatwe do złamania!

Wybór szyfrowania
Wybór szyfrowania

Podając hasło niezbędne do połączenia z siecią Wi-Fi, stosuj te same metody, co przy hasłach do serwisów internetowych: odpowiednia długość, zróżnicowana wielkość liter, znaki specjalne i cyfry itd.

Nie ufaj popularnym sposobom!

Nie wszystkie powszechnie stosowane metody ochrony sieci są bezpieczne. Do najpopularniejszych należy np. ukrywanie SSID. Jeśli ukryjesz nazwę swojej sieci, nie będzie ona widoczna, ale nawet proste narzędzia, jak Backtrack, ujawnią dane intruzowi.

Inna popularna metoda to ustawienie w routerze filtrowania IP. Skuteczność takiego rozwiązania nie jest wysoka – zmiana IP to naprawdę bardzo prosta rzecz.

Innym sposobem jest filtrowanie MAC. Urządzenia sieciowe mają unikalne adresy fizyczne nadane przez producenta, jednak zazwyczaj nie ma większego problemu z ich zmianą.

Sprawdź hasło swojego routera

Przyczyna bardzo wielu problemów z sieciami Wi-Fi jest banalna. To po prostu beztroska administratorów, którzy w skrajnych przypadkach pozostawiają w routerach domyślne hasła. Nawet jeśli zmieniłeś kod, sprawdź, czy nie znalazł się on na jednej z list popularnych haseł dostępnych w Sieci.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.