Nie daj się oszukać – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci

Bankowość elektroniczna, szczególnie płatności i konto osobiste online bardzo ułatwiły codzienne życie, umożliwiając zrobienie zakupów, dokonanie opłat, a nawet pracę bez wychodzenia z domu. Obok niewątpliwych zalet, wszechobecny Internet niesie też niemało zagrożeń. Jeśli nie zachowasz dostatecznej ostrożności, możesz podać na tacy swoje wrażliwe dane i ułatwić zadanie złodziejom.

Nie daj się oszukać – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci
Redakcja Gadżetomanii

Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo twoich danych oraz ograniczyć ryzyko podczas płatności online.

Czym jest cyberryzyko?

Cyberryzyko to ogromne zagrożenie, z istnienia którego już od dawna zdają sobie sprawę duże korporacje. Dlatego inwestują niemałe kwoty, płacąc ubezpieczycielom za gwarancję pokrycia kosztów radzenia sobie z kryzysami związanymi z atakami hakerów lub z wyciekiem danych klientów. Ryzyku padnięcia ofiarą oszustów podlegają jednak nie tylko wielkie firmy, ale i zwykli użytkownicy portali społecznościowych, klienci sklepów internetowych lub osoby korzystające z takich produktów, jak konto bankowe internetowe. Bankowość internetowa, w tym także i konto internetowe czy przelewy online są bezpieczne pod warunkiem, że podczas korzystania z nich zachowujesz zasady zdrowego rozsądku oraz chronisz dane osobowe.

Po pierwsze: bądź ostrożny!

Zapoznaj się z takimi mechanizmami, jak phishing czy innego rodzaju oszustwa loteryjne. Gdy będziesz sobie zdawać sprawę z tego, jakie sztuczki stosują oszuści podczas wyłudzania danych, znacząco obniżysz prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą złodzieja. Nie otwieraj e-maili wysłanych z dziwnych adresów internetowych o tematach zachęcających do otworzenia, na przykład „nigdy nie uwierzysz, co kryje się pod…” lub „nigdy nie spodziewałbyś się, jak…”. Maile z wirusami mogą też być pozornie wysłane przez poważne korporacje, jednak po kliknięciu opcji „odpowiedz” okazuje się, że adres założony jest na jednym z popularnych portali z darmową pocztą.

Nigdy nie otwieraj załączników do maili niewiadomego pochodzenia, nawet, jeśli autor wiadomości obiecuje, że z załącznika dowiesz się, jak postępować, aby zdobyć milion dolarów. Jeśli masz konto internetowe lub kartę debetową, nie dziel się z nikim hasłami dostępu ani kodami PIN.

Po drugie: korzystaj z wielostopniowych zabezpieczeń

Jeśli posiadasz konto internetowe, podczas przelewów online twój bank na pewno dostarcza możliwość wielostopniowej autoryzacji transakcji. Przykładowo, może się to odbywać za pomocą hasła wysłanego SMS-em, podania kilku cyfr z twojego numeru PESEL oraz dodatkowo podania wymyślonego przez ciebie hasła. Także płatności online kartą kredytową są zabezpieczone taką wielostopniową weryfikacją: na przykład karta MasterCard ma usługę Mastercard Secure code, a Visa- Verified by Visa. Często także banki dodatkowo monitorują transakcje i w razie wątpliwości kontaktują się z klientem.

Płacąc kartą w Internecie, pamiętaj aby sprawdzać, czy w lewym górnym rogu przeglądarki wyświetlają się informacje o stronie internetowej oraz symbol zielonej kłódki. Jeśli zachowasz należytą ostrożność możesz być pewien, że korzystanie z bankowości elektronicznej nie wiąże się z większym ryzykiem, niż płacenie gotówką.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.