Nowe narzędzie do określania naturalnego koloru włosów

Naukowcy z holenderskiego Erasmus MC opracowali narzędzie, dzięki któremu z 90% dokładnością da się określić praktycznie każdy kolor włosów. Do badania potrzeba tylko kropli krwi lub odrobiny śliny. Czyjej? Na przykład przestępcy.

Nowe narzędzie do określania naturalnego koloru włosów
Katarzyna Kieś

04.01.2011 08:00

Naukowcy z holenderskiego Erasmus MC opracowali narzędzie, dzięki któremu z 90% dokładnością da się określić praktycznie każdy kolor włosów. Do badania potrzeba tylko kropli krwi lub odrobiny śliny. Czyjej? Na przykład przestępcy.

Kolor włosów można określić, wykorzystując markery DNA. Wynalazek ten jest ważny, ponieważ do tej pory można było wykryć jedynie rudy kolor czupryny – a ten występuje statystycznie najrzadziej. Holendrzy uściślają, że 90% dokładności testu uzyskuje się dla tego właśnie, ognistego odcienia włosów oraz dla czupryny w czarnym kolorze. Włosy blond i brązowe badanie wykrywa z dokładnością o 10% mniejszą.

Test jest na tyle czuły, że ponoć pozwala odróżnić płomiennorudy kolor włosów od zdecydowanie mniej intensywnego odcienia tej barwy, zwanego weneckim blondem.

Holendrzy są przekonani, że ich wynalazek ułatwi pracę wydziałów kryminalistyki. Podobnie zresztą jak opracowany przez ten sam zespół uczonych test, dzięki któremu po zbadaniu kropli krwi będzie można ustalić wiek dawcy próbki. O badaniu tym zrobiło się głośnio w listopadzie, kiedy naukowcy z Erasmus MC opublikowali wyniki swoich badań. Zespół pracował także nad testem określającym kolor oczu.

Upowszechnienie tego typu testów zapewne zdecydowane ułatwiłoby pracy kryminologów. Z DNA można wyczytać praktycznie wszystko, co dotyczy struktury osoby, która była dawcą próbki. Pytanie tylko, czy 90% dokładności należy traktować jako wystarczająco wysoki wskaźnik np. do postawienia kogoś w stan oskarżenia?

Źródło: Popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.