Nowe paliwo na Shellu

Cztery dni temu w Ottawie na jednej ze stacji należącej do koncernu  Shell w sprzedaży pojawiło się nowe paliwo. Oznaczone jest symbolem CE10. Zawiera 90%benzyny i 10% etanolu pochodzącego z przeróbki słomy pszenicznej.

iogene10station
iogene10station
Katarzyna Kieś

Cztery dni temu w Ottawie na jednej ze stacji należącej do koncernu  Shell w sprzedaży pojawiło się nowe paliwo. Oznaczone jest symbolem CE10. Zawiera 90%benzyny i 10% etanolu pochodzącego z przeróbki słomy pszenicznej.

Nowe biopaliwo będzie na razie dostępne w sprzedaży jedynie przez miesiąc. Jego wprowadzenie jest rodzajem eksperymentu - bo wprawdzie w Stanach Zjednoczonych mieszanki paliwowe określane mianem E10 (w proporcjach analogicznych do CE10) są powszechnie sprzedawane, ale etanol w tych biopaliwach pochodzi z przetworzenia kukurydzy. Innowacja u Shella polega na wprowadzeniu do obrotu etanolu z surowca, którego pozyskanie jest nieszkodliwe dla środowiska naturalnego: słoma jest produktem ubocznym, odrzutem po pozyskaniu ziaren. Produkcja biopaliwa z kukurydzy wzbudza zaś kontrowersje ekologów, ponieważ by uzyskać areał pod pola uprawne, wycina się lasy.

Strategiczny partner Shella, Iogen Energy Corp., ma zamiar produkować miesięcznie ok. 40 000 litrów biopaliwa ze słomy. Produkcją biopaliw oraz wytwarzaniem enzymów stosowanych w przetwarzaniu włókien roślinnych przedsiębiorstwo  zajmuje się od 5 lat.

Pracownicy Shella są pełni optymizmu - uważają, że wprowadzenie biopaliw opartych na celulozie pochodzącej z surowców, które i tak trafiłyby na śmietnik, jest de facto jedynym rozsądnym rozwiązaniem, by biopaliwa mogły rzeczywiście przybrać miano ekologicznych.

Kanadyjski minister transportu określił posunięcie Shella małym krokiem naprzód na rynku detalicznym biopaliw, ale wielkim krokiem naprzód dla samych biopaliw.

Źródło: gas2

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.