Nóż myśliwski na wyprawę do lasu. Dobra jakość w atrakcyjnej cenie

Nóż myśliwski na wyprawę do lasu. Dobra jakość w atrakcyjnej cenie

Dobry nóż myśliwski musi spełniać kilka ważnych funkcji
Dobry nóż myśliwski musi spełniać kilka ważnych funkcji
Źródło zdjęć: © Pexels.com
Patryk Wieczorek
20.04.2018 13:35, aktualizacja: 20.04.2018 14:28

Dobry nóż myśliwski powinien również sprawdzić się podczas prostych prac obozowych, począwszy od cięcia cienkich gałęzi na ognisko, aż po przygotowanie żywności do pieczenia.

Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych noży myśliwskich, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Wykonywanie podstawowych czynności biwakowych będzie o wiele łatwiejsze, jeśli masz przy sobie odpowiednie ostrze.

Długość i wysokość noża

Nóż myśliwski nie powinien być zbyt długi. Zarówno oprawianie zwierzyny, jak i przygotowywanie posiłku wymaga od użytkownika dużej precyzji. Dlatego ostrze nie powinno przekraczać 10-12 cm długości. Dolna granica nie jest jednoznacznie określona. Równie ważnym parametrem jest jego wysokość. Zwykle oscyluje w granicach 2-3 cm, co pozwala łatwo nim swobodnie operować nawet przy niewygodnych czynnościach.

Obraz
© Pexels.com

Typy głowni

Ze względu na swoje przeznaczenie, noże myśliwskie muszą mieć odpowiednio wyprofilowane ostrze, która cechuje się odpowiednimi właściwościami tnącymi, a także przebijającymi. Istnieje kilka odpowiednich profili:

Clip i drop point – oba rodzaje noży posiadają charakterystyczny opadający grzbiet, który może stanowić dodatkową krawędź tnącą. Drop point posiada mocniej zarysowaną krzywiznę brzucha, podczas gdy w głowniach typu clip point grzbiet opada w stronę czubka w linii prostej. Innym, podobnym profilem jest recurve. W tym wypadku ostrze ma nieco pofalowaną krawędź tnącą o łukowatym kształcie. Problemem może być jednak ostrzenie na kamieniu, mniej doświadczeni posiadacze muszą użyć innego typu ostrzałki.

Trialing point – nóż, który doskonale nadaje się do skórowania, ze względu na wyraźnie zarysowany brzusiec o wysokiej ostrości. Charakterystyczną cechą tego noża jest czubek wygięty do góry tak, że znajduje się ponad linią grzbietu.

Hookblade – ten charakterystyczny typ ostrza myśliwskiego posiada na grzbiecie niewielki hak z wklęsłym ostrzem, które ułatwia patroszenie upolowanej zwierzyny. Wklęsłe ostrze jest tak wyprofilowane, że nie niszczy wewnętrznych tkanek.

Popularne szlify

Zasadniczo wyróżniamy dwa typy szlifów noży myśliwskich: Full Flat i Hollow. Pierwszy z nich, zwany również płaskim, posiada przekrój w postaci litery V, w którym boczne krawędzie tworzą prosty klin. Taki typ szlifu to bezpieczna równowaga między wytrzymałością ostrza, a płynnością cięcia.

Szlif Hollow, nazywany również wklęsłym oznacza, jak sama nazwa wskazuje, że krawędzie tnące nie tworzą prostych linii, ale są delikatnie wklęsłe. Taki wzór może być wprowadzony na całej szerokości głowni lub jedynie na jej części. Wąski klin jest mniej wytrzymały, ale cechuje się dobrą precyzją cięcia.

Obraz
© Pexels.com

Rękojeść

Noże myśliwskie łatwo się brudzą, więc pofałdowana rękojeść z licznymi rowkami może być trudna w czyszczeniu. Lepiej postawić na gładkie wzory wykonane z tworzywa o dobrej przyczepności, dzięki czemu nie będzie ślizgać się w dłoni. W razie potrzeby można wybrać nóż z jelcem, który zabezpieczy palce przed nagłym zsuwaniem się dłoni na brzusiec, ale w przypadku noża myśliwskiego nie jest to konieczne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)