Obraz "równoległy" - piękny pomimo niskiej rozdzielczości (wideo)

Urządzenie to może i nie jest supernowoczesne. Do jego stworzenia nie wykorzystano najnowszych technologii. Nie może też być mowy o miniaturyzacji. W tym wypadku liczy się efekt. Poza tym, sprzęcik jest po prostu bardzo fajny (tak przynajmniej mi się wydaje).

ekrany-rownorzedne
ekrany-rownorzedne
Damian

07.12.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzenie to może i nie jest supernowoczesne. Do jego stworzenia nie wykorzystano najnowszych technologii. Nie może też być mowy o miniaturyzacji. W tym wypadku liczy się efekt. Poza tym, sprzęcik jest po prostu bardzo fajny (tak przynajmniej mi się wydaje).

Jak widać, niezły efekt można osiągnąć bardzo prostymi metodami. Na czym to urządzenie polega? Pierwszą, ważną częścią jest ekran o wielkości 1 metra kwadratowego i rozdzielczości 50 x 50 pikseli. Drugim istotnym elementem jest "mata" z czujnikami światła o dokładnie takim samym rozmiarze i takiej samej ilości przewodników, ile wcześniejszy panel ma pikseli (czyli 2500).

Jednak chyba najważniejszym elementem jest aż 7500 metrów kabla miedzianego podzielonego na 2500 kawałków. Po co to? Jak widzicie na zdjęciu, każdy przewodnik jest połączony z odpowiadającym mu pikselem. Z prostego rachunku wychodzi, że każdy kawałek przewodu ma około 3 metrów długości.

Działa to w taki sposób, że przewodniki wykrywają stopień natężenia światła, a następnie poprzez kabel, przenoszą go na dany piksel (czyt. ekran). Brzmi to nieco dziwnie i skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Jeśli z jednej strony zasłonimy sobą światło, to na ekranie zobaczmy swój zarys. Najlepiej zobrazuje to filmik:

Pytanie teraz brzmi - po co? Bo tak wymyślił sobie autor - Gebhard Sengmüller. Parallel Image to po prostu dzieło sztuki, które ma ukazywać to, w jaki sposób wyglądałyby dzisiejsze ekrany, gdyby rozwój technologicznym zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Źródło: Hack a Day

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.