Opaski i smartwatche mogą pomóc wykryć koronawirusa. Trwają testy

Smartwatche i opaski sportowe już niedługo mogą zostać wykorzystane do wykrywania pierwszych symptomów zakażenia koronawirusem. W ten sposób elektronika może pomóc we właściwym czasie zareagować na chorobę i uniknąć najpoważniejszych konsekwencji. Pomysł jest już testowany.

Smartwatche mogą zostać wykorzystane do wykrywania koronawirusa
Smartwatche mogą zostać wykorzystane do wykrywania koronawirusa
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

15.04.2020 21:53

Jak zwrócił uwagę serwis Engadget, badacze z Uniwersytetu Stanforda pracują nad wykorzystaniem noszonych urządzeń do wykrywania koronawirusa. Testowane są algorytmy, które wykorzystują między innymi możliwość mierzenia pulsu lub temperatury.

Na podstawie analizy ich wartości miałaby być wydawana wstępna diagnoza, a użytkownik informowany, że hipotetycznie może być zarażony koronawirusem.

W efekcie korzystający dostałby możliwie szybką sugestię, iż powinien odizolować się od reszty społeczeństwa i pozostać w kwarantannie. W teorii wszystko wydaje się być proste do realizacji, jednak w praktyce przed badaczami czeka wiele wyzwań.

Problemem okazują się bowiem zmiany w tętnie i temperaturze ciała człowieka, które niekoniecznie muszą być związane z jakąkolwiek chorobą. Puls może się znacznie zmieniać nie tylko w związku z wykonywanymi aktywnościami fizycznymi, ale także w wyniku ulegania emocjom.

Jednym z głównych wyzwań jest więc stworzenie odpowiednich algorytmów – liczba mnoga jest nieprzypadkowa, bowiem kod trzeba dostosować do każdego z testowanych urządzeń. Badania trwają, ale na tę chwilę nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy zostaną zakończone.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.