Opracowano materiał z "syntetycznym genem" poprawiający wydajność przechowywania CO2

Opracowano materiał z "syntetycznym genem" poprawiający wydajność przechowywania CO2
Katarzyna Kieś

14.02.2010 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali materiał, w którym będzie można przechowywać ogromne ilości CO2. To trójwymiarowa, metaloorganiczna struktura, przypominająca budową DNA.

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali materiał, w którym będzie można przechowywać ogromne ilości CO2. To trójwymiarowa, metaloorganiczna struktura, przypominająca budową DNA.

Nowy materiał należy do tzw. struktur typu MOFs (Metal Organics Frameworks) - posiadających ogromną ilość mikroskopijnej wielkości porów. Materiałów takich istnieje już sporo - metaloorganiczne hybrydy cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony naukowców i inżynierów głównie z tego powodu, że w ich strukturze można uwięzić i przechowywać gazy.

Tworzywo Amerykanów wygląda jak syntetyczne, krystaliczne DNA. Wprawdzie materiał ten nie jest tak zaawansowany jak naturalny nośnik informacji genetycznej, ale jest pierwszym tego typu tworem w inżynierii materiałowej, i ponoć w samej chemii. Ciekawostką jest fakt, iż odpowiednio zorganizowany, jest nośnikiem informacji: jak zamknąć w porowatej strukturze jak największą ilość dwutlenku węgla. Kluczem kodu jest organizacja  organicznych molekuł w krystalicznej strukturze. Materiał, w którym organiczne składniki ułożone są wg kodu, ma o 400% lepszą wydajność w magazynowaniu CO2 niżeli inne MOFsy.

Uczeni mają nadzieję, że metaloorganiczna gąbka z kodowaną strukturą okaże się tylko wstępem do nowego rozdziału w inżynierii materiałowej. Celem, jak na razie nieosiągalnym, jest opracowanie materiałów z umieszczonymi w ich strukturach "kodami" organicznymi, które będą precyzyjnie warunkować właściwości tworzywa.

Źródło: Green Optimistic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)