Opracowano materiał z "syntetycznym genem" poprawiający wydajność przechowywania CO2

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali materiał, w którym będzie można przechowywać ogromne ilości CO2. To trójwymiarowa, metaloorganiczna struktura, przypominająca budową DNA.

Opracowano materiał z "syntetycznym genem" poprawiający wydajność przechowywania CO2
Katarzyna Kieś

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali materiał, w którym będzie można przechowywać ogromne ilości CO2. To trójwymiarowa, metaloorganiczna struktura, przypominająca budową DNA.

Nowy materiał należy do tzw. struktur typu MOFs (Metal Organics Frameworks) - posiadających ogromną ilość mikroskopijnej wielkości porów. Materiałów takich istnieje już sporo - metaloorganiczne hybrydy cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony naukowców i inżynierów głównie z tego powodu, że w ich strukturze można uwięzić i przechowywać gazy.

Tworzywo Amerykanów wygląda jak syntetyczne, krystaliczne DNA. Wprawdzie materiał ten nie jest tak zaawansowany jak naturalny nośnik informacji genetycznej, ale jest pierwszym tego typu tworem w inżynierii materiałowej, i ponoć w samej chemii. Ciekawostką jest fakt, iż odpowiednio zorganizowany, jest nośnikiem informacji: jak zamknąć w porowatej strukturze jak największą ilość dwutlenku węgla. Kluczem kodu jest organizacja  organicznych molekuł w krystalicznej strukturze. Materiał, w którym organiczne składniki ułożone są wg kodu, ma o 400% lepszą wydajność w magazynowaniu CO2 niżeli inne MOFsy.

Uczeni mają nadzieję, że metaloorganiczna gąbka z kodowaną strukturą okaże się tylko wstępem do nowego rozdziału w inżynierii materiałowej. Celem, jak na razie nieosiągalnym, jest opracowanie materiałów z umieszczonymi w ich strukturach "kodami" organicznymi, które będą precyzyjnie warunkować właściwości tworzywa.

Źródło: Green Optimistic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.