Ostrzenie noży dla zawodowców. Przyda się odpowiedni sprzęt
Porcelanowy kubek lub papier ścierny to pomysłowe, ale niezbyt skuteczne sposoby na ostrzenie noży. Jeśli chcesz, by zarówno profesjonalny nóż myśliwski, jak i zwykłe domowe ostrza cięły jak najlepiej, musisz pomyśleć o profesjonalnej ostrzałce.
26.03.2018 | aktual.: 26.03.2018 11:34
Przedstawiamy kilka interesujących osełek przeznaczonych zarówno dla koneserów, jak i mniej wymagających osób. Cena idzie w parze z wysoką jakością, sprzęt posłuży ci przez lata.
Dla amatorów i profesjonalistów
Proste, domowe ostrzałki kulkowe są łatwe w obsłudze, ale ich długotrwałe używanie może sprawić, że ostrze będzie coraz cieńsze. Sposób użycia jest bardzo prosty: stawiasz osełkę na stabilnej powierzchni, chwytasz za rączkę i szybkimi ruchami przesuwasz nóż do przodu i do tyłu, a zamontowane w przyrządzie kółka ścierają brzusiec, nadając mu odpowiedniej ostrości. W tym wypadku ostrze musi być skierowane prostopadle do podłoża. Pamiętaj również o odpowiednim nacisku. Jeśli będziesz "piłować" zbyt mocno, możesz postrzępić ostrze. Z kolei jeśli nacisk będzie zbyt lekki, ostrzenie zajmie dużo czasu, a efekt nie będzie zadowalający.
Urządzenie zawierające w sobie trzy najpopularniejsze rodzaje ostrzałek pasuje do każdego typu ostrza. Z jego pomocą poradzisz sobie z nożami do filetowania, prostymi, ząbkowatymi, a nawet naostrzysz haczyki wędkarskie. Ostrzałka z dwóch wolframowych płytek przyda się do bardzo tępych ostrzy. Trzeba jednak uważać, jest na tyle skuteczna, że może łatwo "zjeść" nóż. Umieszczonej obok ostrzałki ceramicznej użyjesz do wygładzenia ostrza lub lekkiego podostrzenia.
Ostrzałki prętowe
Ostrzałka prętowa wymaga od użytkownika o wiele większej sprawności manualnej. W tym wypadku musisz dokładnie odmierzyć kąt nachylenia noża, który powinien wynosić mniej więcej 17-20 stopni. Jeśli uważasz, że ostrzałka prętowa jest zbyt trudna w obsłudze, warto zainwestować w model na specjalnym stojaku, w którym pręty są odpowiednio nachylone. Wystarczy przytrzymać gadżet ręką i ostrzyć pod włos, czyli odpychając nóż od siebie. Efekt będzie o wiele lepszy, niż w przypadku domowej ostrzałki kółkowej. Pudełko jest na tyle praktyczne, że można zabrać je ze sobą w teren, przykładowo na ryby. Nie waży zbyt wiele i ma wyznaczone miejsce zabezpieczające pręciki przed uszkodzeniami.
Kamień dla zawodowców
Ostrzenie noża na specjalnym kamieniu wymaga precyzji i ogromnego wyczucia. Pamiętaj o tym, że przed przystąpieniem do pracy osełkę trzeba zwilżyć lub, jeśli masz nieco więcej czasu, włożyć na kilka minut do wody. Następnie należy położyć nóż na kamieniu, odchylić go tak, by między nożem i osełką powstał kąt 15 stopni, a następnie powoli pocierać ostrzem do przodu. Stronę noża trzeba zmienić dopiero wtedy, gdy krawędź się postrzępi, natomiast po odwróceniu należy pracować z ostrzem do czasu, aż brzusiec znów będzie gładki. Wielu myśliwych i szefów kuchni poleca tę metodę i uznaje ją za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą dla stali.
Jeśli cenisz sobie wysoką jakość i perfekcyjnie naostrzone noże, warto zwrócić uwagę na profesjonalne ostrzałki w przystępnych cenach. Z ich pomocą poradzisz sobie nawet z najbardziej stępionym ostrzem.