Partia Piratów niszczy idee wolnego oprogramowania?

Partia Piratów niszczy idee wolnego oprogramowania?

piratpartiet
piratpartiet
Grzesiek Powalski
28.07.2009 09:30

Szwedzka Partia Piratów zaproponowała reformę prawa autorskiego. Jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania twierdzi, że może ona unicestwić idee tego ruchu.

Szwedzka Partia Piratów zaproponowała reformę prawa autorskiego. Jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania twierdzi, że może ona unicestwić idee tego ruchu.

Partia Piratów chce, aby prawo autorskie obowiązywało tylko przez pięć lat. Jak wiemy, teraz okresy ochrony w różnych krajach trwają kilka lub kilkanaście razy dłużej. Propozycję PP skrytykował właśnie Richard Stallman (założyciel GNU i Free Software Foundation).

Stallman brał udział w tworzeniu licencji GPL, na której opublikowane jest chociażby jądro Linuksa. GPL korzysta z tzw. copyleft (gra słowna z copyright). Jest to system licencjonowania praw autorskich. Pozwala na dystrybucję, modyfikację, tworzenie dzieł pochodnych. Pod warunkiem, że wciąż udostępniane są one na tej samej licencji. Oprogramowanie powstałe na licencji GPL musi być udostępnione w całości na zasadach GPL. W przeciwnym wypadku narusza ono przepisy o prawach autorskich.

Przyjęcie propozycji Partii Piratów oznaczałoby, że kod publikowany na licencji GPL byłby chroniony jej przepisami jedynie przez pięć lat od momentu publikacji. Po upływie tego czasu każdy mógłby użyć go w dowolny sposób. Nawet w oprogramowaniu o zamkniętym kodzie. Myli się jednak ten, kto sądzi, że podobne zasady dotyczyłyby też i tego oprogramowania. Źródła programów o zamkniętym kodzie nie są nigdy publikowane. Nie przechodziłyby nigdy do domeny publicznej.

Stallman chciałby, aby propozycję Partii Piratów rozszerzyć o obowiązek ujawniania kodu źródłowego przez producentów zamkniętego oprogramowania. Wtedy, po okresie pięciu lat taki kod stawałby się własnością publiczną. Wydaje mi się jednak, że obawy Stallmana są bezpodstawne, gdyż obecnie 5-letnie oprogramowanie jest już dość leciwe. Ciekawe jednak jak miałaby się sprawa z grami. Czy po 5 latach można by ściągnąć za darmo każdy tytuł? A co z aplikacjami na licencji, które nie zostały wydane z braku środków, a mają już więcej niż 5 lat?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)