Pechowe pożegnanie roku. Sylwestrowa awaria w mBanku

Klienci mBanku po raz kolejny mieli problemy z prawidłowym dostępem do systemu transakcyjnego. Co wydarzyło się tym razem?

Impreza (Fot. Flickr/moaksey/Lic. CC by)
Impreza (Fot. Flickr/moaksey/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Klienci mBanku po raz kolejny mieli problemy z prawidłowym dostępem do systemu transakcyjnego. Co wydarzyło się tym razem?

Koniec roku dla wielu klientów mBanku nie będzie powodem do miłych wspomnień. Ostatni dzień grudnia przyniósł kolejną awarię – pojawiły się problemy z przelewami.

Po zatwierdzeniu transakcji wyświetlał się komunikat: „Anulowana jednostka banki beneficjenta bez nowego numeru rachunku”. To dość enigmatyczne stwierdzenie przeciętnemu klientowi niczego nie wyjaśniało, jednak objawy były jednoznaczne: nie dało się zrobić przelewu.

Jak stwierdził przedstawiciel banku, około 14:30 awaria została usunięta. Mimo dość szybkiego uporania się z problemem klienci przeżyli z pewnością trudne chwile. Koniec miesiąca to przecież czas płatności rat czy przelewania wynagrodzeń.

Zakończenie 2010 roku było dość pechowe dla polskich banków. W listopadzie i grudniu pojawiło się kilka awarii, które – choć z reguły krótkotrwałe – z pewnością nie przysporzyły instytucjom dobrych opinii.

Wśród analiz dotyczących przyczyn takiego stanu rzeczy na uwagę zasługuje opinia Marka Tejchmana z TVN24, który stwierdził, że banki skupiając się na bezpieczeństwie zaniedbały kwestię rozbudowy infrastruktury.

Innym przekonującym wyjaśnieniem awarii jest opinia, że koniec listopada i grudzień to czas wdrożeń. Banki, chcąc zacząć nowy rok z nowymi rozwiązaniami czy oprogramowaniem, pod koniec roku zaczynają je testować, co może powodować niestabilność systemów.

Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka awarii, ale miejmy nadzieję, że problemy z 2010 r. już się nie powtórzą. Sądzicie, że zaczynający się rok będzie pod tym względem spokojniejszy?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.