Pierwszy Polak pracujący przy Global Hawk RQ‑4D. Jego zadanie jest niezwykle ważne

Plut. Paweł Galek został wybrany najlepszym podoficerem młodszym NATO. Jako jedyny Polak ma okazję zajmować się bezzałogowcem Global Hawk RQ-4D. Nasz rodak bierze udział w czymś, co możemy nazwać misjami ratunkowymi.

Pierwszy Polak pracujący przy Global Hawk RQ-4D. Jego zadanie jest niezwykle ważne
Adam Bednarek

24.07.2020 21:22

Wielka przyszłość rysuje się przed bezzałogowcami, ale dziś najważniejsze wykorzystanie dronów jest w wojsku. Global Hawk RQ-4D to imponująca maszyna. Może utrzymywać się w powietrzu 30 godzin. Rozpiętość skrzydeł wynosi niemal 40 m, a długość 14,5 m. Prędkość przelotowa to 575 km/h. Zasięg przekracza 16 tysięcy km, a maksymalna wysokość lotu to 18,3 km.

I to właśnie przy takim wyjątkowym pojeździe pracuje plut. Paweł Galek.

Jak informuje polska-zbrojna.pl, głównodowodzący NATO wyróżnili Polaka m.in. za tworzenie instrukcji i programów dotyczących odzyskiwania utraconych bezzałogowców rozpoznawczych.

Podoficer jest także inicjatorem współpracy w zakresie crash recovery ze służbami cywilnymi w Europie oraz wojskowymi, np. włoską Marynarką Wojenną, 7 Pułkiem Rozpoznawczym USA czy pododdziałem Marines oraz amerykańskimi i włoskimi jednostkami wojsk chemicznych.

Jego zadaniem jest odzyskanie uszkodzonego lub zestrzelonego drona, a także jego części.

Specjaliści od crash recovery biorą udział w planowaniu misji rozpoznawczych i są w gotowości w czasie ich trwania. W razie jakiejś awarii musimy od razu ruszyć po nasz sprzęt. Na pokładzie samolotów transportowych, np. C-17 lecimy w pobliże strąconego lub uszkodzonego bezzałogowca. Tam za pomocą specjalistycznego sprzętu: pojazdów ciężarowych, dźwigów czy ładowarek zabieramy drona.

Do swoich zadań Polak nie mógł przygotowywać się w Polsce, bowiem jedyna jednostka wykorzystująca tego typu maszyny znajdowała się na Sycylii.

To nie pierwszy sukces naszego rodaka. Już w 2018 roku otrzymał tytuł podoficera półrocza natowskiej jednostki rozpoznawczej, a w 2019 roku został podoficerem roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.