Płaska i przezroczysta kamera w Twoim telefonie

Inżynierowie z Johannes Kepler University stwierdzili, że montowanie kamerek w smartfonach jest bardzo przydatne, ale niewystarczająco fajne i nowoczesne. A gdyby tak można było robić zdjęcia ekranem?

Płaska i przezroczysta kamera w Twoim telefonie
Mariusz Kamiński

Inżynierowie z Johannes Kepler University stwierdzili, że montowanie kamerek w smartfonach jest bardzo przydatne, ale niewystarczająco fajne i nowoczesne. A gdyby tak można było robić zdjęcia ekranem?

Austriacki ekran jest płaski, giętki, przezroczysty i jedną z jego funkcji jest robienie zdjęć. Cienka polimerowa powłoka ekranu została pokryta cząsteczkami fluorescencyjnymi. Gdy światło pada na ekran, cząsteczki te emitują rozbłysk o konkretnej długości fali.

Czujniki rozmieszczone wokół ekranu (wmontowane w ramkę) rejestrują te rozbłyski, mierząc ich jasność, co pozwala umiejscowić je na siatce współrzędnych i stworzyć w ten sposób obraz. Efekty działania tej technologii możecie podziwiać na zdjęciu poniżej.

Rozdzielczość czarno-białego prototypu wynosi jedynie 32 x 32 pikseli. Po ulepszeniu technologicznym i opracowaniu lepszego oprogramowania naukowcy planują stworzenie modelu o znacznie większej rozdzielczości z zastosowaniem kilku powłok generujących błyski. Odważne twierdzenia mówią o obrazach w pełnym kolorze i w HDR.

Najprawdopodobniej nie ujrzymy tej technologii jako pełnoprawnej kamery w naszym smartfonie. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak przypuszczać, że przyda się wszędzie tam, gdzie będzie konieczne rozpoznawanie gestów.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.